9.8 C
Скопје
6 декември, 2021

(ФОТО) ШЕФ БРАНКО ПОПОСКИ: Посен чоколаден колач – Нема шеќер, а сепак нема да може да му одолеете!

Знам дека после 22:00 часот и те како игра стомак за благо, па дури и солено.

Јас имам повеќе од одличен рецепт за вкусен чоколаден посен колач без шеќер. Нема да му одолеете! Ќе го снема за помалку од што се подготвува! Трк во кујна.

(ФОТО) ШЕФ БРАНКО ПОПОСКИ: Најздравиот домашен леб без брашно со јатки и семки!

Посен чоколаден колач

Потребни состојки:

– 350мл. кокосово масло
– 400гр. бадемово брашно
– 300гр. мелени бадеми
– 400мл. jаворов сируп
– 300мл. oризово млеко
– 100гр. какао
– 1 пакетче прашок за пециво
– 1 лажичка сол
– 1 лажичка екстракт од ванила
– 350гр. црно чоколадо
– чоколадни трошки или парчиња посно чоколадо

фото: приватна архива

Начин на подготовка:

– Во голем сад додадете ги состојките по следниот редослед.

– Прво, бадемовото брашно убаво измешајте го со кокосовото млеко, потоа додадете мелени бадеми, јаворов сируп, какао и оризово млеко. Мешајте се додека не добиете хомогена смеса која ќе се лепи за самиот сад. Потоа додадете го пецивото, солта, ванилата и растопеното чоколадото. Убаво промешајте.

– Во округли сад за печење поставете хартија за печење и истурете ја смесата. Додадете ги чоколадните трошки или парчињата чоколадо врз смесата за печење.

– Печете на температура од 200 степени со постепено намалување околу 20 минути.

– Чоколадните парчиња послужете ги со прелив од чоколадо и малини.

Уживајте во вкусот!

#cookingwithbranko

(ФОТО+РЕЦЕПТ) ШЕФ БРАНКО ПОПОСКИ: Вегански чизкејк со кокос и калинка од кој ќе посакате и второ парче

Слични објави

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Магичен солен ролат во форма на елка

И. Т.

Ѝ ВЕЛЕЛЕ ДЕКА Е ГРДА, А СЕГА Е НАЈУБАВАТА ПЕНЗИОНЕРКА НА СВЕТОТ: Супермоделот Тајра Бенкс наполни 48 години

И. Т.
Се вчитува....