19.9 C
Скопје
18:43 - 18 мај, 2022

(ВИДЕО) Живи будилници: Ги буделе луѓето со удирање со стап по прозорецот или со труба за да станат за на работа

Во времето на индустриската револуција во Велика Британија и Ирска имало луѓе кои заработувале будејќи ги луѓето наутро бидејќи будилниците во тоа време не биле толку прецизни, а на многумина не им биле достапни.

Тоа беа луѓе што со себе носеле палка или краток стап за да тропнат на вратата или на прозорецот на клиентот. Стаповите често биле направени од бамбус и многу долги, за да можат да стигнат до прозорците на повисоките катови. Во некои случаи, наводно биле користени стаповите за исклучување на гасните светилки кои биле дел од уличното осветлување.

Youtube

Работата најчесто ја извршувале постари мажи и жени, но забележено е дека и полицајците будејќи ги клиентите понекогаш успевале да заработат дополнителни пари за време на вообичаените утрински патроли. Некои од нив тропале додека не се уверат целосно дека клиентот се разбудил (барем додека не се појавил на прозорецот), иако во повеќето случаи било доволно да тропнат неколку пати на прозорецот и да продолжат понатаму. За тоа добивале по неколку пени неделно од своите клиенти.

Youtube

Според некои записи, последниот „жив будилник“ била г-ѓа Моли Мур, ќерка на г-ѓа Мери Смит, која исто така ја работела таа работа и служела како модел за сликовница посветена на таа професијата. Мајката и ќерката користеле посебна техника, односно не тропале по прозорците. Наместо тоа, имале долга гумена цевка со отвор, со која „гаѓале“ во прозорците на своите клиенти.

Youtube

Интересно е и тоа што рударите во малото гратче Ферихил, округот Дурам, на таблите од своите куќи пишувале со креда кога им почнуваат смените, за да можат „живите будилници“ да ги разбудат навреме. Тие плочи биле познати како распоред за будење.

 

Слични објави

Амбер Херд стисната во ќош од адвокатката на Џони Деп: Овие две важни прашања ја откриваат лагата на глумицата

Еспресо

Три работи кои им пречат на кучињата, а ние упорно ги правиме

М. Р.

Љубовта ќе им цвета во јуни: Ова се највљубените и најсаканите хороскопски знаци на почетокот на летото

Еспресо

Три најчести фитнес грешки поради кои се откажуваме од тренинг и слабеење

Еспресо

Што да промените во исхраната за да се ослободите од акните и мозолчињата?

Еспресо

(ВИДЕО) Докажано: Амбер сепак имала врска со Џејмс Франко додека била во брак со Џони Деп

Еспресо
Се вчитува....