20.8 C
Скопје
21:50 - 19 мај, 2024

Приказна на годината: Никола Роквиќ тргнал пеш на пат долг 1.150 километри за Грција, чувал сè во тајност со месеци

Српскиот пејач Никола Роквиќ тргнал денеска, 22 април, пеш кон Грција и треба да помине 1.150 километри, а сето тоа поради хуманитарната мисија што ја има.

Тој и неговата сопруга Бојана неодамна ја основаа „Фондацијата семејство“, а со цел да им помогне на оние на кои им е потребна помош, се одлучил на неверојатен чекор достоен за восхит. Тој треба да стигне до Егина, каде што ќе се поклони на Свети Нектариј Егински.

Никола пред заминувањето, со семејството го посетил храмот Свети Сава, каде се помолил.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bojana Barovic (@bojanabarovic)


– По овој пат одлучив да тргнам од љубов кон луѓето и се надевам дека ќе биде на радост на многумина, се надевам дека ќе биде за растење на многумина, се надевам дека ќе биде за помош на многумина. Првенствено, да им се помогне на многу семејства, на многу деца, но најважно да им помогнам на болните деца, поради што во голема мерка и го започнав ова патување. Покренавме фондација која ќе му помога на семејството, која ќе им помага на талентираните деца, на многудетното семејство, но и на болните деца – рекол Никола во храмот Свети Сава.

Инаку, неговата сопруга Бојана за спрски „Телеграф“ рекла дека сè ќе биде детално објаснето наскоро.

 

 

Слични објави

Вељко Ражнатовиќ осуден за изјавата: „Бирајте што жените…“

еспресо

На победникот на Евровизија Немо му е одземен кристалниот микрофон: „Не знам каде е сега“

еспресо

На Цеца ѝ се слоши среде концерт: „Немав кислород“

еспресо

Ѕвездено време на хороскопските знаци: Ова се вашите судбоносни години од животот

еспресо

„Во еден момент темнината стана неподнослива“: Беjби Лазања се борел со депресија, еве како го нашол спасот

Еспресо

Сите сопруги на Јосип Броз Тито: Пред Јованка, се оженил за девојченце од Русија

еспресо
Се вчитува....