-3.2 C
Скопје
23:58 - 8 февруари, 2023

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Официјални лица за спроведување на законот ја приведоа грчката политичарка Ева Каили како дел од истрагата за можна корупција, пренесува Le Soir.

Се забележува дека е извршен претрес на местото на живеење на политичарката.

На 9 декември се дозна дека белгиските власти извршиле серија апсења и претреси во главниот град на земјата како дел од истрагата за сомневања за корупција во Европскиот парламент поврзани со Светското првенство во Катар.

Претходно беше објавено дека претседателот на Ла Лига Хавиер Тебас видел знаци на корупција во изборот на Катар за земја домаќин на Светското првенство.

Светското првенство започна на 20 ноември и ќе трае до 18 декември 2022 година. Турнирот се одржува на осум стадиони во пет градови. Финалниот натпревар ќе се одигра на Националниот стадион.

Околу Светското првенство во Катар имаше многу скандали. Најдискутирана тема беше проблемот со мигрантите кои беа вклучени во изградбата на инфраструктурата на Мундијалот. Медиумите постојано известуваа за бројни смртни случаи и повреди кои ги претрпеле мигрантите за време на нивната работа.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....