-3.2 C
Скопје
00:51 - 9 февруари, 2023

Од ќелија-на интензивна во болница: Што навистина се случи со белоруската опозиционерка Марија Калесникава?

Белоруската опозиционерка Марија Калесникава, осудена на 11 години затвор, е однесена на интензивна нега во Гомел. Ова го соопшти штабот на Виктор Бабарико, со кој таа раководеше во 2020 година. Причината зошто Калесникава била хоспитализирана не е позната, нејзиниот адвокат Владимир Пилченко не можел да оствари средба со неговиот клиент. Претходно Пилченко изрази загриженост за здравјето на опозиционерката, но немаше одговор на неговите поплаки. Познато е дека Калесникава пред хоспитализацијата била сместена во казнена ќелија.


Белоруската опозиционерка Марија Кaлесникава, која отслужува казна за антидржавен заговор и екстремизам, е на интензивна нега, се вели на Телеграм на профилот кој го водат членови на персоналот и соработниците на Виктор Бабарико, поранешниот кандидат за белорускиот претседател, кој исто така е во затвор под обвинение за поткуп.

„Маша Колесникова е на интензивна нега! Причината е непозната“, се вели во соопштението.

Според штабот на Бабарико, Калесникава сега е на итна нега во болница во Гомел – оваа информација ја потврди нејзиниот адвокат. Осудената била однесена таму на 28 ноември – прво на хируршкото одделение, а потоа на одделението за интензивна нега.

Во исто време, во пораката објавена на Телеграм се вели дека на 29 ноември, бранителот на Колесникова се обидел да се сретне со неа во колонијата каде што ја издржува казната. Сепак, на адвокатот му била одбиена посетата, поради отсуството на изјава од клиентот.

„Адвокатот на Калесникава, Владимир Пилченко, во своите жалби за одбивањето да ја прими Марија во обвинителството, укажа на неговите стравови за нејзината здравствена состојба. Немаше одговор на жалбите од органите за спроведување на законот“, додаваат од штабот на Бабарико.

На 26 ноември американскиот весник „Вашингтон пост“ објави статија од која произлегува дека Калесникава била сместена во казнена ќелија на казнената колонија Гомел бр.4. Известува и колку време опозиционерката била во самица.

Во исто време, според The ​​Washington Post, затворениците во белорускиот затвор често се разболуваат, принудени се да спијат на дрвени легла без перница или ќебе, не можат да се запознаат со материјалите од нивниот кривичен случај и да се сретнат со адвокати. Освен тоа, не смеат да внесуваат ништо друго освен четка за заби, крпа и тоалетна хартија во ќелијата. Повикувајќи се на зборовите на роднините на затворената, весникот пишува дека Калесникава неодамна била казнета за извршување на задача „на погрешно место во работното време“ и за „недолично однесување“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maria Kalesnikava (@kalesnikava)

По што е позната Калесникава?

Марија Калесникава (40) е професионален флејтист и диригент. До крајот на 2010-тите, таа активно водеше концертни активности, свиреше во оперската куќа и националниот академски оркестар, организираше меѓународни културни проекти во Белорусија и Германија. Во 2017 година, таа ја презеде функцијата уметнички директор на културниот центар Ок16, што беше организирано на сметка на Виктор Бабарико, белоруски банкар и филантроп, претседател на управниот одбор на Белгазпромбанк, кој беше контролиран од руски Газпром.

Во мај 2020 година, Калесникава го предводеше изборниот штаб на Бабарико, кој одлучи да се кандидира за претседател на Белорусија и се сметаше за еден од главните политички ривали на Александар Лукашенко. Откако на Бабарико беше уапсен под обвинение за примање мито, Колесникова се здружи со соработниците на другите независни претседателски кандидати. По изборот на шеф на државата и протестите кои следеа во Белорусија, таа беше на чело на координативниот совет на белоруската опозиција.

Во август и септември 2020 година, многу соработници на Калесникава ја напуштија Белорусија, објаснувајќи го тоа со притисок од властите и закани кон најблиските. Самата опозиционерка одби да ја напушти земјата, велејќи дека чувствува одговорност пред нејзините пријатели и сојузници кои се уапсени.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maria Kalesnikava (@kalesnikava)

На 7 и 8 септември 2020 година, белоруските опозициски медиуми објавија дека непознати лица во центарот на Минск ја киднапирале Колесникова и се обиделе насилно да ја депортираат во Украина. Но, опозиционерката го скинала пасошот за да не ја помине границата. После тоа била приведена. На 9 септември, белоруските органи за спроведување на законот го приведоа нејзиниот колега од координативниот совет, адвокатот Максим Знак. Како резултат на тоа, тие беа обвинети за поттикнување акција против националната безбедност, заговор за преземање на државната власт со неуставни средства и за создавање на екстремистичка формација, пренесува газета.ру.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Maria Kalesnikava (@kalesnikava)

Бранителите на Колесникова изјавија дека нема корпус деликти. Деталите за обвиненијата не беа соопштени, адвокатите на обвинетите беа под договор за необјавување информации, а самите Калесникава и Знак немаа пристап до материјалите од кривичните предмети и не можеа да се подготват за одбраната на судењето. Во мај 2021 година, Колесникова беше прогласена за виновна и осудена на 11 години во казнена колонија.

Апсењето, обвинението и изрекувањето на пресудата на Калесникава предизвикаа широки меѓународни реакции. Организациите за човекови права во западните земји го нарекоа случајот монтиран, а пресудата – политички мотивирана и, всушност, лична одмазда на претседателот Александар Лукашенко. Дури и за време на истрагата, Калесникава освои неколку меѓународни награди, меѓу кои и наградата Сахаров за слобода на мислата во областа на човековите права, воспоставена од Европскиот парламент.

 

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....