33.8 C
Скопје
19:17 - 22 јули, 2024

Јелена Карлеуша упати јавен апел поради злоставување на животни: Казнете ги ѓубрињата

Јелена Карлеуша итно се огласи по видеото кое кружи на социјалните мрежи, кое ја вознемири јавноста ширум Србија.

Станува збор за злоупотреба на животни во Врњачка Бања. Имено, на видеото јасно се гледа како група луѓе малтретираат магаре кое го врзале со узди и го тепаат во центарот на популарна туристичка точка.

Карлеуша апелираше до надлежните служби да реагираат на лице место и да го однесат измаченото животно на безбедно, а насилниците најстрого да ги казнат.

– Ги повикувам властите во Врњачка Бања веднаш да ги препознаат овие ѓубриња од видеото и да ги казнат за злоставување животно, а животното да го одведат на безбедно! Значи, началникот, градоначалникот, со цел… Веднаш реакција и соопштување до јавноста за резултатите – бесно рече Јелена, која инаку е голем поддржувач и борец за заштита на животните.

– Не кажувајте дека сте некој што сака животни ако јадете месо од убиени животни. Значи, навистина не ги сакате животните, нели? Тогаш слободно јадете го вашето куче или вашата мачка, бидејќи што е разликата? Живо суштество е живо суштество, секој заслужува да живее и секој може да се јаде. Се работи за вкус, стомак, свест, човечност, грациозност, став… Ако сакаш животни, во секое убиено треба да го видиш своето куче кое некој го убил, го одрал, го исечел на парчиња и го испекол и ќе ја сфатиш поентата – заврши Карлеуша.

Слични објави

(Видео) Исплива интимна снимка од Јована Јеремиќ и нејзиниот партнер: Не можат да ги тргнат рацете еден од друг

Еспресо

Бившиот на Цеца се омажи за мисица: Богдан и Јована се венчаа во тајност на свето место

Еспресо

(Видео) Шекил О’Нил и српскиот рапер направија хаос во Хрватска: Дресот на НБА ѕвездата ги воодушеви сите!

Еспресо

Никол Кидман даде редок коментар за Том Круз: „Живеевме во приколка, бевме многу блиски“

еспресо

Пет години од смртта на Дијана Милојковиќ: Нејзината натчовечка борба со тешката болест го сплоти Балканот

Еспресо

(Фото) Деми Мур ја покажа својата совршена линија во минијатурни бикини: „Авионка“ на 61 година

еспресо
Се вчитува....