-1.2 C
Скопје
08:02 - 30 март, 2023

Харви Вајнштајн ќе изгние до крајот на животот во затвор: Осуден на дополнителни 16 години

Холивудскиот магнат Харви Вајнштајн во четвртокот беше осуден на уште 16 години затвор.

Пресудата доаѓа откако се појавија бројни жени кои го обвинија за силување и сексуален напад.

Некогаш моќниот медиумски магнат, 70, беше прогласен за виновен за силување и две други точки од обвинението за сексуален напад на судење во Лос Анџелес во декември.

Да потсетиме дека Харви моментално отслужува 23-годишна затворска казна за бројни сексуални напади.

Сепак, државниот суд во Њујорк одлучи да го предаде на властите во Калифорнија за да му се суди таму за единаесет други обвиненија за сексуален напад врз пет жени меѓу 2004 и 2013 година.

Слични објави

Викенд полн со љубов: На три хороскопски знаци ќе им летаат пеперутки во стомакот, ама и пред очите

Еспресо

Џереми Ренер низ солзи зборува за страшната несреќа: „Избрав да преживеам, си велев дека тоа нема да ме убие“

Еспресо

Поранешната сопруга на Доналд Трамп била под истрага на ФБИ – Ивана Трамп осомничена за шпионажа

Еспресо

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

Еспресо

И Фута Радуловиќ е дел од тимот во филмот за легендата Џеј Рамадановски

Еспресо

Илон Маск и група научници бараат шестмесечен прекин на обуките за вештачка интелигенција – можни се злоупотреби

Еспресо
Се вчитува....