10.8 C
Скопје
09:32 - 10 декември, 2022

Две познати ирански актерки завршија в затвор, Хенгаме Газиани и Катајун Риахи во јавност се појавиле без превез

Познатите актерки Хенгаме Газиани и Катајун Риахи беа уапсени во Иран поради изразување солидарност со демонстрантите во контекст на протестите што избувнаа по смртта на Маша Амини: и двете се покажале во јавност без превез.

Продолжуваат протестите во Иран повеќе од два и пол месеци по смртта на 22-годишната Маша Амини. На армијата од преку 16.000 уапсени во последните неколку часа и се придружија две познати актерки, Хенгаме Газиани и Катајун Риахи, обвинети дека јавно ги поддржале демонстрантите кои излегоа на улиците на сите страни на земјата.

Двете жени се обвинети за дејствување против иранските власти. И двете претходно се појавија во јавноста без превез, гест на солидарност со демонстрантите кои ја потресуваат Исламската Република.

Хенгамех Газиани (52) и Катајун Риахи (60) беа повикани во обвинителството и беа уапсени поради нивните објави дефинирани како „провокативни“ на социјалните мрежи.

Слични објави

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо

„Имав крофни на нозете“ – Тијана Дапчевиќ морала итно да направи операција

Еспресо
Се вчитува....