14.8 C
Скопје
10:25 - 28 февруари, 2024

Die Welt: Денот на конгресните избори може да биде најтемниот од претседателството на Бајден

Die Welt: Конгресните избори може да го лишат Бајден од мнозинството во двата дома на парламентот.

8 ноември, кога ќе се одржат среднорочните избори во САД, може да биде „најтемниот ден во претседателствувањето на Џо Бајден“. Ова го пишува германскиот весник Die Welt.

Во написот се забележува дека американскиот лидер може и да го изгуби лојалното мнозинство во двата дома на Конгресот и да добие поддржувачи на неговиот противкандидат Доналд Трамп на клучните позиции во законодавниот дом.

„Речиси секој жител на Соединетите Држави чувствува дупка во паричникот поради бензинот, становите за изнајмување и намирниците. Сега на маиците пишува: „Кој гласал за Бајден, ми должи пари за бензин“. Тоа го погодува расположението “, вели Даниел Фридрих Штурм, автор на статијата.

Истовремено, Штурм истакна дека државниот систем е извор на многу проблеми во земјата. Според него, Американците често гласаат за одредена партија, не по сопствено убедување, туку со цел да се обидат „да ја спречат неизбежната смрт на земјата со давање поголема моќ на опозициската партија“.

„Голема загриженост е тоа што САД се де факто еднопартиска држава. Мнозинството во него е толку конкретно што и двете страни агитацијата ја ставаат во втор план. Сето ова ја зголемува фрустрацијата, гневот, во комбинација со егзистенцијалниот страв и чувството дека сте повеќе субјект отколку слободен граѓанин“, пишува колумнистот.

Во написот исто така се вели дека тврдењата на актуелниот претседател дека сака да ја „обедини Америка“ ги заситиле гласачите.

„Ова е традиционално сеќавање на големината на Америка. Овие зборови на Бајден звучат прилично празно, и не само во нашите денови “, заклучи авторот.

Слични објави

Ана Севиќ за новата работа во „Ѕвездите на Гранд“: Децата ме бојкотираат

еспресо

(Фото) Моника Левински на голема врата се врати на сцената: Никогаш не изгледала подобро

еспресо

(Фото) Прва објава на Ана Бекута по отсуството од „Ѕвездите на Гранд“: Еве со што е преокупирана пејачката

еспресо

Астропрогноза за среда, 28 февруари: Страст за Раковите, радосна вест за Рибите

еспресо

(Видео) Гога Секулиќ го прослави роденденот на луксузна дестинација: Пејачката покажа какво изненадување ја дочекало во хотелот

Еспресо

„Ќе ти ја скратиме косата“: Српската пејачка била жртва на демнач и добивала застрашувачки закани на домашна адреса

Еспресо
Се вчитува....