7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

(ВИДЕО) 14 ГОДИНИ ТАГА ПО ТОШЕ: А кој може тебе да те заборави?

Денес се навршуваат 14 години откако македонскиот пејач Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка. Балканскиот Елвис Присли, како што го нарекоа BBC News, нѐ напушти на 26-годишна возраст, оставајќи неизбришлива трага како човек.

На 16 октомври 2007 година во македонската јавност одекна една од најстрашните вести, настан кој никој никогаш не помисли дека може да се случи и кој најпрво личеше на несолена шега, но потоа официјалните информации го потврдија она од кое се плашевме – Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа во Хрватска.

Во спомен на музичарот кој не сакаше да му симнуваат капа, туку да се гордеат со него, маратонците и оваа година ќе истрчаат меморијален маратон, од Нова Градишка во Хрватска, до Крушево во Северна Македонија, каде што почива Тоше Проески. Маратонот започна на 14 октомври во 17 часот, од стадионот на фудбалскиот клуб Слога во Нова Градишка.

Колку беше големо срцето на Тоше, и како секогаш им помагаше на оние на кои тоа им беше најпотребно, покажува и неговиот збор „Ве сакам сите“. Пејач со ангелски глас и топла душа, живееше за концерти и размена на енергија со публиката. На неговиот последен концерт во кариерата, на Градскиот стадион во Скопје, на 5 октомври 2007 година, кога средствата беа наменети за обнова на сто основни училишта низ Македонија, тој доби статуетка на Мајка Тереза, од истоимената фондација, во знак на благодарност за хуманитарната работа. Тој го даде на неговата мајка Доминика, која го научи од рана возраст за важноста на добротворната организација. Тој имаше посебно барање до публиката таа вечер – ги замоли да направат „ѕвездено небо“ со мобилните телефони и да не дозволат тоа да згасне.

И нема да згасне…

ВЕЧНА СЛАВА АНГЕЛУ НАШ!

 

Слични објави

(ФОТО) ЛОКУМЧЕ: Моника Белучи блеска од насловната страница на „Sunday Times Style“

Еспресо

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Магичен солен ролат во форма на елка

И. Т.
Се вчитува....