-0.2 C
Скопје
06:10 - 29 јануари, 2022

(ФОТО) УЖИВАМЕ ВО ДВОРОТ НА МИТА ВО ЗЛЕТОВО: Кој не сака цвеќе, не се сака ни самиот себе!

Денес се наоѓаме во преубавото Злетово, вгнездено по долината на Злетовската Река, на надморска височина од 480 метри, поточно на просторот каде што Злетовска Река излегува од својата клисура, вдлабена во Осоговските Планини. Гости сме на Мита Антовска и во ова сончево време уживаме во нејзиното дворче.

фото-приватна архива
Мита е оператор на машина во компанијата „Адиент“. Одгледува цвеќиња откако знае за себе. И тоа го прави со голема страст и љубов.
За убавината на дворот е заслужна самата таа бидејќи, како што вели, мајка ѝ е постара и не е во состојба да ѝ помага, но затоа, многу ја поддржува.
На овој простор доминираат цвеќиња што имаат цвет, зашто нашата цветна дама е вљубена токму во таквите – расцветани убавици.
Мита е одлично информирана за негата на цвеќињата, вели дека во текот на летото бараат повеќе време за нега, а бараат и повеќе вода, додека сега, на есен, бараат повеќе чистење на листовите. Па, така, во секоја сезона си има куп работа околу нив.
– Немам омилено цвеќе бидејќи сите си ги сакам, сите ми се омилени и најубави, само сакам да имаат цвет!, – искрена е Мита.
Во текот на студените денови дел од цвеќињата ги внесува внатре, но со оглед на тоа што просторот во домот е ограничен, целиот двор ѝ останува со цвеќиња.
Совет за оние кои сакаат да започнат со нега на цвеќе? 

– Прво и најважно треба да сте љубител на цвеќето, да го сакате, а тоа ќе ви врати со својата убавина! Кој не сака цвеќе, не се сака ни самиот себе! – децидна е цветната дама од Злетово.

Инаку, Мита е членка на Фејсбук групата …ДВОРЧЕТО…, група која ви ја препорачуваме да си станете член и да се изнагледате преубави објави!

УЖИВАЈТЕ ВО ФОТОГАЛЕРИЈАТА.

ФОТО – ПРИВАТНА АРХИВА

Слични објави

ОВИЕ 3 РАБОТИ КОИ НОСАТ НЕСРЕЌА ВО ЖИВОТОТ: Направете промена за подобра иднина и среќен живот!

Милена Ри

МОЗОКОТ ИМ РАБОТИ СО „100 НА СААТ“: Овие хороскопски знаци не можат да ги смират мислите

Еспресо

(ФОТО) ОПКРУЖЕНИ СМЕ СО ЕНЕРГЕТСКИ ВАМПИРИ: Како против нив?

М.Р.

КОЈА Е ТАЈНАТА СОСТОЈКА? Мажите со оваа особина се најдобри во кревет

Еспресо

(ФОТО) ОВА Е ТРЕТАТА „СЕСТРА“ НА ЈЕЛЕНА И ВИКТОРИЈА: Убавината е наследна – запознајте ја госпоѓа Спенџарска!

М.Р.

(ФОТО) МИНИ МАУС ЗА ПРВ ПАТ ВО ИСТОРИЈАТА ЈА МЕНУВА ОБЛЕКАТА: Девојката на Мики во елегантно сино одело, креација на Стела Макартни

М.Р.
Се вчитува....