9.8 C
Скопје
16 октомври, 2021

(ФОТО) СИМОНА ЈОВЧЕВСКА, КРЕАТИВКА: Танцувајте на дождот со уникатни модни чадори!

Есента и календарски ни пристигна и деновиве изобилува дожд. И тоа одлично се совпадна со креативната работа на една креативна дама. Симона Јовчевска зрачи со позитивност, а тоа го пренесува и во креативната работа.

фото приватна архива
фото приватна архива

Накратко кажи ни која е Симона Јовчевска, со што се занимава покрај креативното хоби?

–  Ова прашање ми создаде една убавa насмевка на лицето … Патувајќи низ животот со  една голема љубопитност, верувам дека човек може да биде се она што ќе посака да  биде. Она кое до сега го создава мојот идентитет е музиката , која сум со неа од мојата  најмала возраст другарувајќи со пијаното, инаку, дипломиран соло- пеајач, вработена во  националната Опера и Балет како хорист и момнетално студент, втора година на  институтот по пихологија на универзитетот  „Св. Кирил и Методиј ”.

Твоите чадори се вистински хит низ градот. Имаат уникатни пораки и цртежи. Дали клиентите ти оставаат одврзани раце или стрикно работиш по нарачки?

– Станува збор за спој на тие две работи, нарачкате и одврзаните раце и како јас сето тоа ќе  го пренесам на чадорот. Сепак тематиката и насоката е онаа која што клиентите пред се ја  изразуваат како нивна желба.

Што е потребно за нивна изработка, со какви бои работиш и колку време ти е потребно?

– Чадор пред сè… Се шегувам, но секако, чадорот е моето платно. Она што е потребно се  текстилни бои, добри четки и секако инспирацијата, баш онаа од која ми зависи и времето  на изработка. Кога е голема нештата се случуваат во еден здив, но понекогаш ми се  потребни и денови… Некако најдолго време ми одзема процесот што се случува во мојата  глава, откако добро ќе го визуелизирам, времето поминато во цртање е многу пократко….

Постои ли некој цртеж кој навистина ти бил предизвик и тежок за изработка и зошто?

– Ух.. Ги има повеќе.. Тежината првенствено доаѓа од таа нерамна површина која ја има чадорот.. Мора да сте многу прецизни во се, една погрешна црта, и се добива поинаков израз. Другата тежина е што цртам од мојот инстикт, немам уметничко школо, кое веројатно многу би го олеснал целиот процес, така да со секој предизвик имам можност да се откривам и самата себе (се смее, н.з).

Дали може од ова хоби добро да се заработува?

– Да , може да се заработува, но на ниво на нашата економска состојба во државата. Затоа  ми е тешко да го дефинирам како добра заработка … Работите повеќе, добивате помалку во  овој случај…а под добра заработка би било, работите помалку добивате повеќе или доволно  за она што е сработено. Но со оглед дека ми е хоби и навистина сакам да се шири оваа убава  магија низ дождливите улици, се прилагодувам на цена која е достапна за повеќето.

Дали некој од твоите уникатни чадори е „прошетан“ по скопските улици од некоја позната личност?

– За мене сите кои што веќе имаат уникатен исцртан чадор се веќе познати личности … И на ова убаво си се насмевнав …

Од она што кај нас е естрада, и што ги толкуваме како познати личности, не . Освен Васил  Гавранлиев за кој имам исцртано чадор на кој го поклонив, поради една прекрасна соработка  во доменот на класичната музика во која настапувавме заедно.

А во кругот на афирмирани музичари од областа на класичната музика, кои за мене се од големо значење и личности со реноме, тогаш одговорот е – да .

За сите заинтересирани читатели кажи ни каде може да се нарачаат и купат овие прекрасни чадори?

– Сите оние кои што сакаат да ги разубавуваат дождливите улици и сакаат да ја шират оваа  убава магија, можат да ме пронајдат на социјалните мрежи:

Facebook : Симона Јовчевска

Instagram: Simona Jovcevska

Слични објави

ЦВЕТЕН РАЈ НА 1.100 МЕТРИ НАДМОРСКА ВИСИНА: Искусна фризерка, „исфризирани“ цвеќиња!

Ј.К.Д

(ВИДЕО) 14 ГОДИНИ ТАГА ПО ТОШЕ: А кој може тебе да те заборави?

М.Т

СЛАВЧО ПОПОСКИ ПРЕЦИЗИРА: До колку степени ќе се згрееме и кога?

Ј.К.Д

ПЕТАР ГРАШО КОНЕЧНО СЕ ОГЛАСИ ЗА НОВАТА ВРСКА: Има уште многу нешта што не ги знаете!

Ј.К.Д

(ФОТО) ДРУГ СВЕТ: Како изгледа појадокот во Данска, Русија и Англија

М. Г.

ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 16 ОКТОМВРИ: Не пропуштајте ја можноста за разговор

И. Т.
Се вчитува....