1.8 C
Скопје
02:09 - 30 март, 2023

Ѕвездите се простуваат од Ленс Редик: „Олицетворение на класата, човек со голема благодат…“

Американскиот актер Ленс Редик, кој играше во серијата филмови „Џон Вик“, почина во својот дом во Лос Анџелес. Ова го објави TMZ, повикувајќи се на извори од органите на редот.

Телото на актерот било откриено на 17 март околу 9 часот и 30 минути. Според изданието, смртта „била природна“. Официјалната причина за смртта не е позната.

Подоцна оваа информација беше потврдена од претставници на актерот за Variety. Смртта на Редик беше коментирана во заедничката изјава на режисерот на Џон Вик, Чад Стахелски и ѕвездата Кијану Ривс.

„Длабоко сме тажни и шокирани од смртта на нашиот сакан пријател и колега Ленс Редик. Беше голем професионалец и задоволство беше да се работи со него. Изразуваме љубов и се молиме со неговата сопруга Стефани, неговите деца, семејството и пријателите. Филмот го посветуваме на неговиот благословен спомен. Многу ќе ни недостига“, велат Ривс и Стахелски.

Ленс Редик е роден на 31 декември 1962 година. Актерот е познат по улогите во сериите The Wire и Fringe, како и во филмовите од серијата Џон Вик. На 13 март се одржа светската премиера на Џон Вик 4, каде Редик повторно го игра консиержот Харон.

Покрај тоа, актерот играше ликови за Quantum Break, Forbidden West и Horizon Zero Dawn.

Познатиот дизајнер на игри Хидео Коџима објави проштална објава со фотографија од Редик на својот Инстаграм.

Креаторот на The Wire, Дејвид Сајмон, во својата изјава рече дека Редик бил „совршен професионалец, посветен соработник, прекрасна душа и пријател“

Ко-ѕвездата на Џон Вик, Иан Мекшејн, изјави за Variety „Тотален шок и неверување. Ленс беше прекрасно човечко суштество и прекрасен колега. Моето најдлабоко сочувство, мир и љубов до неговата сопруга Стефани и целото негово семејство“.

Актерот од „The Wire“ Вендел Пирс напиша во чест на својот пријател: „Човек со голема сила и благодат. Талентиран музичар исто толку и актер. Олицетворение на класата. Ненадејна неочекувана остра болна тага за нашето уметничко семејство. Незамисливо страдање за неговото лично семејство и најблиските. Боже, мој пријателе. Ти остави белег овде. ПОЧИВАЈ ВО МИР.”

Ајсија Витлок Џуниор ја изрази својата тага и напиша: „Шокиран и тажен од веста дека Ленс Редик почина. Навистина срцепарателно. Почивај во мит. Мој пријателе. Ќе ни недостигаш.”

Режисерот Џејмс Ган му оддаде почит на Редик, истакнувајќи дека актерот е „неверојатно убаво момче и неверојатно талентиран актер“ и упатува сочувство до „целото негово семејство, пријатели и соработници“.

Авторот Стивен Кинг рече дека е во средината на повторното гледање на „Wire“. „Прекрасен актер; прекрасен човек“, напиша тој.

Патон Освалт му оддаде почит на актерот, твитувајќи „Неприфатливо. Смрт, ја сакам твојата значка на моето биро утре во 9 часот“.

Бен Стилер размислува за времето на Редик со покојната мајка на Стилер, Ен Меара, во драмата „Afterplay“, пишувајќи „Ленс Редик беше прекрасен и привлечен актер“, додавајќи „Тој беше извонреден во тоа и во се што правеше“.

Последниот проект на Редик „Џон Вик: Поглавје 4“ треба да излезе на 24 март. Пред премиерата на филмот, актерската екипа го промовираше четвртиот дел. Редик неодамна беше интервјуиран од Рокси Стриар, а ТВ-лицето напиша: „Ленс Редик беше смешен, внимателен и многу страствен. Го сакав уште кога бев дете и среќна сум што поминав еден час со него“.

Инаку, Редик диплоирал на музичка академија, а потоа се определил за глума. Како одличен музичар во текот на животот бил и вонреден предавач на факултет по теорија на музика.

Првата сопруга на Редик е Сузан Ивон Луис, акушерка по професија. Се венчале во 1986 година. Во првиот брак се родиле ќерката Никол и синот Кристофер. Втората сопруга е Стефани Деј со која остана до крајот на животот, а се венчале во 2011 година.

 

Слични објави

Поранешната сопруга на Доналд Трамп била под истрага на ФБИ – Ивана Трамп осомничена за шпионажа

Еспресо

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

Еспресо

И Фута Радуловиќ е дел од тимот во филмот за легендата Џеј Рамадановски

Еспресо

Илон Маск и група научници бараат шестмесечен прекин на обуките за вештачка интелигенција – можни се злоупотреби

Еспресо

Попоски најавува убави сончеви денови, еве кои

Еспресо

Месечен хороскоп за април: Љубов за Близнаците, убави можности за Девиците, голема победа за Овните…

Еспресо
Се вчитува....