16.8 C
Скопје
01:26 - 26 мај, 2024

(Видео) Неверојатна глетка: Ерупција на вулканот Семеру во Индонезија, се разгледува можноста од ризик од цунами

Ерупција на вулканот Семеру се случи во индонезиската провинција Источна Јава (остров Јава) денес, на 4 декември.

Вулканот исфрлил огромна количина пепел и чад на висина од 1,5 илјади метри.

На локалното население им се препорачува да не се приближуваат до вулканот поблиску од 5 километри.

Се уште не се достапни информации за последиците од природната катастрофа во Индонезија. Националната метеоролошка управа на Јапонија почна да го проучува добиениот материјал во врска со можниот ризик од цунами.

Планината Семеру еруптираше во декември 2021 година, а тогаш имаше и триесеттина мртви.

Во август 2021 година, вулканот во Индонезија ги исплаши жителите исфрлајќи со огромна количина  епел. Висината на вулканот Мерапи е речиси 3000 метри. Големи ерупции се случуваат околу еднаш на секои седум години.

Слични објави

Јелена Карлеуша „за коси“ ја фати Северина: „Не ме интересира ништо поврзано со Душко“

еспресо

Се огласи отуѓениот сопруг на Јелена Карлеуша: Еве зошто Душко ѝ се јавил на Северина

еспресо

Соседите откриваат какво е семејството на Јована Јеремиќ: „Малку се чудни…“

еспресо

Сè што се знае за ракот на Кејт Мидлтон: Нема да се врати до крајот на годината

еспресо

(Фото) Торта во облик на срце и розово мече: Анастасија Ражнатовиќ слави роденден во Шпанија

Еспресо

Синот на Драгана Мирковиќ размислува за селење во Белград: „Тука веќе никој не верува во Бога“

еспресо
Се вчитува....