5.8 C
Скопје
21:57 - 6 декември, 2023

Ветеринарите водат битка да ја спасат повредената и изгладнета лавица пронајдена близу Суботица

Раководството на зоолошката градина Палиќ соопшти дека младата лавица, која кон средината на минатата недела беше сместено во установата, е во многу лоша состојба.

Младенчето беше пронајдено на 21 септември како ја преминува улицата на патот Кантавир во близина на Суботица, град во северна Србија.

Дехидрирана е, слаба, а веќе четврти ден се води борба за живот“, стои на официјалната Фејсбук страница на ЗОО Палиќ.

Од институцијата наведуваат дека при приемот биле забележани бројни здравствени проблеми.

Утврдено е и дека лавицата има скршеница на бутната коска на левата и делумна скршеница на десната нога, па и покрај ризикот да биде ставена под анестезија, утрово била оперирана.

„Поради повреди на коските, дури и по операцијата, таа ќе мора да биде чувана на што е можно помал простор за да се одмори и да и се дозволи заздравување на коските“, се додава.

Според реакцијата на месото, како што се наведува, изгледа дека никогаш досега не и давале месо како храна.

„По терапијата почна сама да јаде, но изгледа дека цревата и желудникот не се способни да варат, односно да ја обработуваат храната и нема столица. Во оваа општо лоша ситуација може да откажат и други органи – бубрезите , џигерот“, посочуваат од Зоолошката градина Палиќ.

Во таа институција рекоа дека најважно е прво да закрепне лавицата, а потоа во соработка со другите државни органи да го најдат најдоброто решение за неа.

Лавицата ја пронашол маж од Суботица на одење на работа, по што животното било згрижено и префрлено во Зоолошката градина во Палиќ.

Не е познато како лавицата стигнала таму. Од полициската управа Суботица за РСЕ изјавија дека истрагата се уште е во тек.

Слични објави

Анџелина Џоли ја напушта глумата и заминува од „валканиот Холивуд“: Признава дека уште се опоравува од пеколниот развод

Еспресо

(Фото) Наташа Беквалац со новогодишна елка од подот до таванот: Целата блеска во злато

Еспресо

„Ме демне пред куќа“: Софија Вергара побара забрана за приближување на маж кој ја следи

Еспресо

Мишо Ковач излезе од болница, еве како се чувствува легендарниот пејач

Еспресо

Почина српската актерка Јелена Чворовиќ Пауновиќ, позната по улогите во „Среќни луѓе“ и „Семејно богатство“

Еспресо

Среќата ве следи: Три хороскопски знаци ќе се исполнат со радост до крајот на декември

Еспресо
Се вчитува....