7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

УЖАСЕН НАСТАН: Гинеколог вештачки оплодувал жени со неговата сперма без нивно знаење

Сега починат гинеколог вештачки оплодил жени со неговата сперма кои мислеле дека донорот е анонимен и со тоа станал биолошки татко на најмалку 17 деца.

Јан Вилдшут работел од 1981 до 1993 година во болница во градот Цволе, на северот на Холандија.

Најмалку 17 деца се зачнати преку практиката на вештачко оплодување на тој гинеколог кој имал и свое семејство, соопштија од болницата, кои неговата работа ја оценија како „морално неприфатлива“.

КРАЈОТ НА АЛ КАПОНЕ: Никој не можел да замисли дека вака ќе заврши животот на главата на најпознатото мафијашко семејство

Установата, која некогаш се викала „Болница Софија“, не ја исклучи можноста Вајлдшут да е биолошки татко на повеќе деца.

Болницата, која дознала за тоа на крајот на 2019 година, одлучила јавно да ја претстави работата на гинекологот со согласност на неговото семејство и децата родени под негов надзор.

Случајот бил откриен случајно, кога едно од децата открило дека има слична ДНК како внук на гинеколог, кој починал во 2009 година, пишува „Нова“.

„Воопшто не се сомневавме дека може да биде донатор“, вели еден од родителите, додавајќи дека гинекологот оставил пријателски и искрен впечаток.

БИЗАРНА СВЕТСКА ИСТОРИЈА: 10 малку познати и ужасни факти

Надлежните изјавија дека нема да поведат истрага бидејќи во времето на тие дела немало регулатива за третман на стерилност.

Друга слична афера беше откриена во Холандија минатата година. ДНК тестот утврди дека поранешниот директор на банка за сперма, осомничен дека користел сопствена сперма наместо донаторска сперма, е биолошки татко на 49 деца.

Слични објави

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Магичен солен ролат во форма на елка

И. Т.

Ѝ ВЕЛЕЛЕ ДЕКА Е ГРДА, А СЕГА Е НАЈУБАВАТА ПЕНЗИОНЕРКА НА СВЕТОТ: Супермоделот Тајра Бенкс наполни 48 години

И. Т.
Се вчитува....