5.8 C
Скопје
22:45 - 6 декември, 2023

(Фото) Трнливиот пат на брилијантната Тина Тарнер: Рак, мозочен удар, самоубиство на синот, „не сакам никој да доживее тага како мојата“

Вчера одекна веста дека почина кралицата на рокенролот Тина Тарнер (83). Беше сопственичка на осум Греми награди и многу хитови. Вистинска ѕвезда која не згаснува. Сепак, судбината на Тина Тарнер не беше лесна.

Ана Меј Булок (ова е вистинското име на Тина) е родена на 26 ноември 1939 година во Тенеси. Пеењето го засакала на училиште, а од 14-годишна возраст често одела во ноќни клубови со својата постара сестра. На 16 години таму го запознала музичарот Ајк Тарнер и ова познанство целосно и го променило животот. Ана почна да останува во студиото со денови и ноќи и го убедуваше Ајк да ѝ дозволи да сними песна. Во овој период, саксофонистот Рејмонд Хил често се залагал за неа, во кој на крајот се заљубила и на 29 август 1958 година го родила синот Крег.

Кога на едно снимање не дошол главниот вокал, наместо него Ајк го снимил гласот на Ана. Тој го смисли нејзиното уметничко име – Тина Тарнер – и набрзо со младата пејачка заврши во кревет, но и ѝ даде музичка понуда.

Мајка на многу деца

Ајк Тарнер, како и многу музичари од тоа време, не беше многу селективен во своите врски. Така, покрај сопствениот син, на грижа на Тина беа „обесени“ уште двајца – Ајк Џуниор и Мајкл, кои се родени од други жени во 1958 и 1960 година. Во септември истата 1960 година, Тина роди син по име Рони од Ајк. Така 20-годишната пејачка од млада формираше големо семејство. Во 1962 година, таа и Ајк се венчаа и продолжија да снимаат песни заедно. Некои песни станаа популарни, други не, но не очајуваа.

Набрзо потоа, Ајк почна да злоупотребува алкохол сè почесто, а потоа бил ставен на терапија со лекови која не помогнала. Почнал да ја тепа сопругата, и да ја исфрла од дома заедно со децата. Тина Тарнер страдаше во молк, особено што двајцата беа финансиски врзани. Но, во 1978 година, нејзиното трпение пукна. Пејачката ги собрала децата и тајно ја напуштила куќата. Ова се случило среде концертна турнеја, а наскоро таа морала да им плати отштета на организаторите.

Во следните шест месеци таа и четворицата тинејџери се криеле кај пријателите, поднесувајќи барање за развод. Ајк на овој предлог реагираше изненадувачки мирно. Децата останаа со својата мајка и маќеа, иако таткото постојано се обидуваше да каже дека таа лошо ги воспитува. Тина ги прекина сите контакти со Ајк, а по неговата смрт во 2007 година потврди дека не комуницирале повеќе од 35 години.

Повторен триумф

Тина Тарнер е позната како една од ретките ѕвезди кои успеале двапати да изградат кариера. Откако го напушти Ајк, таа продолжи да снима песни, но веќе сама. Тие не постигнаа светска слава како дуо, но во 1984 година Тина Тарнер се најде на топ листите со What’s Love Got to Do With It? Една година подоцна излезе албумот The Private Dancer, кој стана најуспешен во нејзината кариера. Тина доби огромна популарност и надвор од САД.

Гинисов рекордер

Тина Тарнер двапати се запиша во Гинисовата книга на рекорди. На 16 јануари 1988 година, таа настапи на стадионот во бразилски Рио де Жанеиро пред 188.000 гледачи. Позната е и како пејачка која продаде најмногу билети за нејзините концерти: само во 1990 година настапила 121 пати, а бројот на гледачи надмина четири милиони.

Втора и последна љубов

Во 1986 година, Тина Тарнер се запознала со германскиот музичар и продуцент Ервин Бах во Европа. Наскоро таа се населила прво во Лондон, а потоа во Швајцарија. Децата пораснаа и останаа во САД. Со оглед на неволјите на нејзиниот прв брак, Тина одбиваше да се омажи повторно многу долго време.

Сепак, нивната венчавка конечно се случи во 2013 година, невестата беше облечена во црн и зелен фустан и призна дека издржала да не застане пред олтар до последно. По венчавката, Тина се откажа од американското државјанство и продолжи да живее во Швајцарија во голема куќа покрај езеро. Пејачката има недвижен имот и на француската ривиера, во Лондон и во Лос Анџелес.

Низа неволји

Три недели по венчавката Тарнер отишла на лекар со нејасни симптоми. Дијагностицирана ѝ била состојба пред мозочен удар, но пејачката не поверувала и си заминала дома. Набрзо доживеала мозочен удар. Тогаш 73-годишната Тина Тарнер раскажа како со ужас замислувала дека сега ќе биде врзана за кревет, па дури и дека никогаш повеќе нема да може да танцува на високи потпетици! Оваа мисла ѝ дала храброст и мотивација побрзо да закрепне, а Тарнер повторно научи да оди, и за извесен период веќе со ништо не сакаше да се потсетува на оваа непријатна несреќа.

Меѓутоа, несреќите не завршија тука. Во 2016 година, на пејачката ѝ беше дијагностициран преканцер на цревата. Таа повторно не ги послушала лекарите и отишла кај хомеопати. Поради тоа, завршила во болница поради откажување на бубрезите. Ситуацијата беше сериозна, и требаше трансплантација на бубрег. Донатор стана сопругот. За среќа, сè повторно успеа, а пејачката пак се чувствувала добро.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tina Turner! (@tina.turner.rocks)

3 јули 2018 година за Тина беше најцрниот ден во нејзиниот живот. Тарнер дознала дека најстариот син Крег извршил самоубиство во својот дом. Работел како агент за недвижности, никогаш не се оженил, но ниту Тина ниту неговите браќа не можеле да замислат што го поттикнало да изврши самоубиство: изгледал сосема задоволен од својот живот. Тина ја расфрли неговата пепел преку морето и рече дека не сака никој да доживее таква тага како нејзината.

Мирна смрт

Тина Тарнер почина вчера во Швајцарија на 83-годишна возраст. Нејзината смрт ја потврди нејзиниот секретар за печат.
Се известува дека пејачката „починала мирно по долго боледување во нејзиниот дом во Куснахт во близина на Цирих“.

Во соопштението се истакнува дека „светот изгубил музичка легенда и модел“.

Портпаролот на уметницата истакна дека на погребната церемонија ќе присуствуваат само блиски пријатели на пејачката и нејзиното семејство. Тој повика да се почитува приватноста на семејството на славната личност „во ова тешко време“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tina Turner (@lovetinaturner)

 

Слични објави

Анџелина Џоли ја напушта глумата и заминува од „валканиот Холивуд“: Признава дека уште се опоравува од пеколниот развод

Еспресо

(Фото) Наташа Беквалац со новогодишна елка од подот до таванот: Целата блеска во злато

Еспресо

„Ме демне пред куќа“: Софија Вергара побара забрана за приближување на маж кој ја следи

Еспресо

Мишо Ковач излезе од болница, еве како се чувствува легендарниот пејач

Еспресо

Почина српската актерка Јелена Чворовиќ Пауновиќ, позната по улогите во „Среќни луѓе“ и „Семејно богатство“

Еспресо

Среќата ве следи: Три хороскопски знаци ќе се исполнат со радост до крајот на декември

Еспресо
Се вчитува....