-3.2 C
Скопје
00:49 - 9 февруари, 2023

Што да (не)правите на денот на Св. Григoриј Ниски: Ако фрлите остатоци од храна, ќе се соочите со финансиски тешкотии

Православните на овој ден се сеќаваат на свети Григориј, помладиот брат на Василиј Велики. Нашите предци веруваа дека на овој ден можете да го одредите времето за повеќе месеци пред нас. Така, народот рече: ако на 23 јануари се појави мраз на стоговите сено, тоа значи дека летото ќе биде влажно, ако нагло температурите се покачат, летото ќе биде суво.

Исто така, пра-пра-прадедовците верувале: ако некому му се пофалите за вашите успеси на 23 јануари, можете брзо да го изгубите.

На 23 јануари во никој случај не треба да ги фрлате остатоците од храна после оброк. Според легендата, оние кои не го слушаат овој совет наскоро ќе се соочат со глад (односно, може да се соочат со финансиски тешкотии). Сè што нема да биде изедено на 23 јануари треба да се даде на домашните миленици или на бездомните животни – тогаш ќе биде можно да се привлече просперитет во семејството.

Жените не треба да чистат (мијат садови, подови и сл.) во туѓа куќа, дури ни во куќата на нивните родители. Ако на домот му е потребно чистење, подобро е да го направите тоа утре. Во спротивно, можете да ја „измиете среќата“, велат народните верувања.

Постои и народно верување за девојките и жените: ако се погледнете во заматено огледало на 23 јануари (во неизмиени прозорци или замачкано огледало), може да ја изгубите вашата привлечност.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....