1.8 C
Скопје
00:50 - 30 март, 2023

Шпанија со женските права ги прошиша сите европски земји – со закон дозволи „менструално отсуство“

Шпанската влада усвои закон со кој им дозволува на жените со особено болни менструации да земаат платено „менструално отсуство“ од работа, со што стана првата европска земја што го стори тоа.

Како што јави „Еуроњуз“, законот што денеска го усвои парламентот е дел од поширокиот пакет закони за сексуални и репродуктивни права, кој го вклучува фактот дека секој на возраст од 16 години и повеќе може да абортира или да го промени полот на документот за идентификација.

Овој закон овозможува право на три дена менструално отсуство – со можност за продолжување на пет дена – за оние жени кои имаат проблематичен циклус, кој може да предизвика силни грчеви, вртоглавица, гадење и повраќање.

За да се добие отсуство од работа, потребен е извештај од лекар.

Во текстот на законот се наведува дека новата политика ќе помогне во борбата против стереотипите и митовите кои сè уште го опкружуваат менструалниот циклус и влијаат на животот на жените.

Слични објави

Поранешната сопруга на Доналд Трамп била под истрага на ФБИ – Ивана Трамп осомничена за шпионажа

Еспресо

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

Еспресо

И Фута Радуловиќ е дел од тимот во филмот за легендата Џеј Рамадановски

Еспресо

Илон Маск и група научници бараат шестмесечен прекин на обуките за вештачка интелигенција – можни се злоупотреби

Еспресо

Попоски најавува убави сончеви денови, еве кои

Еспресо

Месечен хороскоп за април: Љубов за Близнаците, убави можности за Девиците, голема победа за Овните…

Еспресо
Се вчитува....