20.8 C
Скопје
21:16 - 14 јуни, 2024

Салма Хаек ја откри билката која ја користи за младешки изглед: „Заменува ботокс и филери“

Мексиканско-американската актерка Салма Хаек (56) ја откри „тајната состојка“ што ја користи за да има беспрекорна и младешка кожа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Salma Hayek Pinault (@salmahayek)

„Користам екстракт од кора од стеблото од мимоза тенуифлора, која во Мексико се користи за лекување на изгореници бидејќи целосно ја обновува кожата“ – изјави таа за списанието „Ел“.

Холивудската актерка вели дека никој во САД не го користи екстрактот што го донела во американска лабораторија, а истражувачите биле изненадени од неверојатните позитивни резултати.

– Се чудеа како е можно никој да не ја користи оваа билка. Поради неа немам потреба од ботокс или филери – заклучи актерката.

Хаек го опишува растението како многу достапно зашто „расте насекаде околу нас“, мислејќи на Јужна Америка, од каде и самата потекнува, бидејќи растението природно не расте во Европа. Билката наликува на папрат, а има и халуциногени својства, секако ако се употебува за некаква друга намена од типот на канабисот.

 

Слични објави

(Фото) Павле и Ирина Камилоски му направија крштевка на синот Јосиф

Еспресо

(Фото) Злато и дијаманти: Позната српска манекенка се прошета низ Белград со накит вреден 72.000 евра

Еспресо

(Фото) Сопругата на Дарко Лазиќ се соблече во шестиот месец од бременоста! Го покажа стомакот во минијатурно бикини

Еспресо

Скандал во „Никогаш не е доцна“: Жика Јакшиќ ги фатил натпреварувачите во измама, веднаш ги дисквалификувал

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо

Драгана Мирковиќ испрати порака до ќерката на Цеца Ражнатовиќ: Пејачките со години не беа во добри односи

Еспресо
Се вчитува....