-3.2 C
Скопје
00:39 - 9 февруари, 2023

Попоски најавува вистинска зима – студ, снег и дождови, еве кога

– Денес ќе има локални слаби врнежи од дожд, додека на повисоките места и на планините ќе има врнежи од снег. Повеќе врнежи денес и тоа во овие претпладневни часови ќе има во источните предели од Македонија.

Потоа во следните денови ќе биде ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНО и претежно облачно. Ќе има повремени локални врнежи од дожд и снег, или мокар снег на пониските места, додека на повисоките места и на планините ќе има врнежи од снег каде снежната покривка и понатаму ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Односно ветерот ќе биде од источен, југоисточен и повремено од северен правец.

Во Скопје и понатаму во следниот период ќе има повремени послаби врнежи од дожд, или од дожд и снег. На околните планински места врнежите ќе бидат само од снег. Минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од -4 до 3 степени, додека истите за време на викендот ќе бидат уште пониски и тогаш на планинските места ќе се спуштаат и под -10 степени. Максималните дневни температури на воздухот пак, ќе се искачуваат во интервалот од -1 до 7 степени – вели метеопрогнозерот Славчо Попоски.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....