-3.2 C
Скопје
23:40 - 8 февруари, 2023

Комедијата во која игра познатата Џејми ли Кертис со најмногу номинации за Оскар

Академија за филмски уметности и наука која ja доделува наградaта Оскар информира дека Комедијата „Everything everywhere all at once“ води во трката за Оскар со 11 номинации.

Свечената церемонија се очекува да се одржи на 12 март во Холивуд.

По девет номинации добија германскиот филм „На запад ништо ново“ (All quiet on the western front) и ираска трагикомедија „The banshees of Inisherin“.

Остварувањето „Елвис“ за легендата на рокенролот Елвис Присли доби осум номинации, една повеќе од филмот „The Faberlmans“ на Стивен Спилберг.

Филмот „Кода“ на режисерката Шан Хедер е минатогодишен добитник на Оскар за најдобар филм.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....