3.8 C
Скопје
20:08 - 5 декември, 2023

Почина прочуениот Шафт: Го прослави улогата на детективот, а делеше кадар и со Неда Арнериќ

Глумецот Ричард Раундтри почина на 81 годишна возраст.

Американскиот актер Ричард Раундтри, кој се прослави со улогата на приватниот детектив Џон Шафт во популарната серија „Шафт“ од 1970-тите, почина на 81-годишна возраст од рак на панкреасот, објави неговиот менаџер Патрик Мекмин.

„Работата и кариерата на Ричард претставуваат пресвртница за Афроамериканците во филмската индустрија. Влијанието што тој го имаше врз индустријата е несомнено“, рече Мекмин за „Варајети“.

Раундтри почина во својот дом во Лос Анџелес во вторникот. „Шафт“ во еден од своите филмови сподели кадар со југословенската глумица Неда Арнериќ.

Слични објави

Пристигнува „Недеља“: Објавен датумот на премиерата на филмот за Џеј Рамадановски

Еспресо

И Горан Бреговиќ се прости од Владо Правдиќ: „Тој беше единствениот фин дечко меѓу нас“

Еспресо

Ален Исламовиќ погоден од смртта на Владо Правдиќ: Се прости од колегата

Еспресо

(Фото) Запознајте ја најбогатата Босанка, „тешка“ е 300 милиони евра, роди на 51 година

Еспресо

(Видео) По концертот на Александра Пријовиќ во Загреб сите паѓаа како покосени

Еспресо

Џулија Робертс се огласи за смртта на Метју Пери: Доживеале голема љубов, а еве што кажа за трагедијата

Еспресо
Се вчитува....