13.8 C
Скопје
03:27 - 28 септември, 2023

Почина Мохамед Ал Фаед: Неговиот син загина пред 26 години во сообраќајна несреќа со принцезата Дијана

По смртта на неговиот син Доди, Мохамед покренал сопствена приватна истрага за несреќата бидејќи бил незадоволен од официјалната истрага.

Почина египетскиот бизнисмен Мохамед Ал Фаед, 26 години откако неговиот син загина заедно со принцезата Дијана во сообраќајна несреќа во Париз, како што пишува Дејли мејл.

Милијардерот, чии деловни интереси во Велика Британија ги вклучуваа стоковната куќа „Хародс“ и ФК Фулам, имаше 94 години.

Тој е роден во Александрија и се преселил во Обединетото Кралство во 1960-тите, станувајќи рана движечка сила во развојот на Дубаи, а подоцна го купил House of Fraser, кој бил сопственик на Harrods, како и хотелот Ritz во Париз, заедно со неговите браќа.

Повеќето го знаат најдобро по неговата постојана потрага по одговори на прашањата поврзани со смртта на неговиот син Доди, кој загина во сообраќајна несреќа во Париз заедно со Дијана, принцезата од Велс на 31 август 1997 година.

Слични објави

(Фото) Џулија Робертс жената која освојува со насмевка се појави на ревија на Гучи во Милано

еспресо

Тајчи откри дека била жртва на сексуална злоупотреба: „Мислев дека тајната ќе ја однесам во гроб“

Еспресо

(Видео) Елена Велевска облече преубава венчаница, кој е младоженецот?

еспресо

Стресен е животот во Белата куќа, кучето на Бајден повторно искасало агент на тајната служба

еспресо

(Фото) Ана Ивановиќ влегува во славното друштво на тенисот, кариерата ја заврши пред седум години

еспресо

Филм за турнејата на Тејлор Свифт набргу ќе пристигне во кината во 100 земји

Еспресо
Се вчитува....