-3.2 C
Скопје
23:36 - 8 февруари, 2023

„Најголемите жртви во светот“: што пишуваат критичарите за „Хари и Меган“

Документарниот филм na принцот Хари и Меган Маркл предизвика негативна реакција во медиумите во Британија.

На 8 декември, на платформата за стриминг Нетфликс се случи долгоочекуваната премиера на документарниот филм од шест епизоди „Хари и Меган“. На денот на премиерата беше објавен таканаречениот прв том, односно првите три епизоди.

„Прегледот за Хари и Меган е толку мачен што за малку ќе се разбудив со мојот појадок“, објави колумнистката Луси Манган со овој наслов во британското издание на Гардијан.

Нејзините колеги во „Индипендент“ беа повоздржани и сконцентрирани на самопофалбите на Хари и Мега.

Насловот на водечката американска публикација за филмската индустрија, Холивуд репортер, најпрецизно ги опиша реакциите на публиката: „Филмот е многу долг, но кажува многу малку“.

Првата епизода се фокусира на детството на Хари, средбата на идните сопружници во Лондон, нивното спонтано патување во Боцвана и почетокот на љубовта.

Вториот дел раскажуваше за детството на Меган Маркл, расистичките коментари за неа за време на веридбата и секакви шеги на социјалните мрежи за потеклото на идната војвотка.

Третиот дел е приказна за среќните години на принцот Хари во Африка и војската, подготовките за свадбаа и раздорот со татко ѝ и полусестра на Меган поради нивното однесување.

„Но, на крајот, што ни преостанува? прашува Луси Манган во Гардијан. „Токму истата приказна што веќе ја знаевме, раскажана како што очекувавме да биде од луѓето што ја раскажуваат“.

Многу критичари беа повредени од тоа што Меган Маркл и принцот Хари се сметаат себеси за жртви.

Факт е дека војводата од Сасекс во филмот зборува за својата сопруга како жена која морала да жртвува се за да стане дел од неговото семејство, а потоа го напуштиле животот во Лондон заради безбедноста на сопругата и двете деца: Арчи и Лилибет. .

„Најголемите жртви во светот се Меган Маркл и принцот Хари, пар неверојатно богат, неверојатно привилегиран и ужасно нарцисоиден. Ако не ми верувате, прашајте ги!“ – напиша во колумна за The Sun новинарот Пирс Морган, еден од главните непријатели на кралската двојка.

Новинарот на „Фајненшл тајмс“, Хенри Манс, беше повеќе разочаран од недоволноста на приказните во документарецот за војводите од Сасекс, кој се очекуваше да бидат експлозивни и ексклузивни приказни за животот во семејството Виндзор.

Дали овој „глобален настан на Нетфликс“ може да се спореди со, на пример, принцезата Дијана во [интервјуто] за Панорама, принцот Ендрју во „Њузнајт“, или дури и разговорот на Хари и Меган со Опра Винфри, во кој тие тврдеа дека еден од членовите на кралското семејство зборувал за бојата на кожата на нивното дете? Да кажам отворено, не“, рече Манс.

Според него, војводите од Сасекс решиле да изиграат генијален маркетиншки трик на Нетфликс, за кој добиле цели 1 милион долари.

Она за што многу критичари се согласуваат е дека парот е навистина длабоко вљубен еден во друг.

Филмот беше проследен со бројни ексклузивни фотографии на парот од забавите со братучедите на принцот Хари, семејниот живот во Калифорнија, кралските излети, маскенбали, а беа претставени и екслузивни фотографии од децата.

За време на снимањето на интервјуто, војводата од Сасекс неколку пати ја искажа љубовта кон својата мајка, но не кажа ниту збор за својот татко. Меган Маркл, пак, беше изненадена од тоа колку е формализирано се во кралското семејство. Според актерката од Suits, таа првпат го сфатила тоа кога ги запознала принцот Вилијам и Кејт Мидлтон.

Сумирано, документарниот филм „Хари и Меган“ доби бурни критики, како и последната сезона од серијата „Круната“.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....