7.8 C
Скопје
04:02 - 28 февруари, 2024

Легендата на музичката сцена денес зема бедни 170 евра пензија: Нè претставуваше на Евровизија, Неда Украден му пееше придружни вокали

Пејачот Сеид Мемиќ Вајта (72) се прослави со песната „Лејла“ со која ја претставуваше поранешна Југославија на Евровизија во 1981 година.

Во опусот на Вајта има и други хит песни, како „Превари ме срце мое“, „Азра“, „Златна рибица“, но во последните неколку години пејачот не снима песни и не настапува.

Вајта, југословенскиот пејач е роден во Травник и фронтмен на групата „Тешка индустрија“ од 1975 и 1976 година, важеше за најинтересниот лик кој тогаш се појави во јавноста и на музичката сцена. Во далечната 1981 година настапи на Евровизија со песната „Лејла“ со која го освои 15. место.

Како што рече претходно, иако плаќал придонеси 40 години, пензијата што ја добил изнесува околу 172 евра, изјави Вајта неодамна.

Рано го загубил татко му, па од петнаесетгодишна возраст морал да заработува – работел во фабрика, бил молер, кројач, потоа работел во леарница во Австрија… По враќањето од Австрија во 1971 година дизајнирал, изработувал и продаваше хипи накит и пееше во исто време со групата „Везири“ каде го замени пејачот Јосип Пејаковиќ, кој подоцна се посвети на актерството.

– Замислете да снимам песни во земја која е трета најсиромашна во светот. Не можам и не сакам. Кога гледам дека се бираме по националност, ми се гади. Имам премногу песни и мојот опус е единствен во таа галерија на БиХ и југословенската поп и рок музика – рече еднаш Вајта.

Играше и во филмот „Нечиста крв“. На почетокот на војната се пресели во Хамбург, кадешто живее и денес и се бави со музика.

Слични објави

(Видео) Гога Секулиќ го прослави роденденот на луксузна дестинација: Пејачката покажа какво изненадување ја дочекало во хотелот

Еспресо

„Ќе ти ја скратиме косата“: Српската пејачка била жртва на демнач и добивала застрашувачки закани на домашна адреса

Еспресо

„Нонстоп сум на инфузии“: Цеца проговори за здравствените проблеми со кои се соочила периодов

Еспресо

(Фото) Ова е вилата што Аца Лукас ѝ ја остави на Соња по разводот: Луксузот го одзема здивот

Еспресо

„Јас го добив детето, а тој доби стан“: Неда Украден ја отвори душата и се присети на разводот со поранешниот сопруг

Еспресо

(Видео) Зорица Брунцлик емотивно за зетот: Јас плачев наместо него

Еспресо
Се вчитува....