19.8 C
Скопје
22:02 - 14 јуни, 2024

Коцки мраз од лубеница, како да ги направите за да уживате во секој пијалок ова лето

Во топлите денови редовно на пијалаците додаваме коцки мраз. Но, сте пробале ли да направите коцки мраз од лубеница? Не само што гарантираат одличен шмек на пијалакот, туку и изглледаат многу забавно.

Како да ги направите?

Лесно е и не одзема воопшто време.

  1. Излупете и исчистете една лубеница (без кора и семки) и „месниот“ дел исечете го на коцки.

2. Коцките лубеница ставете ги на хартија за печење. По желба можете и малку врз нив да наросите шеќер и нане.

3. Ставете ја хартијата со коцките лубеница во замрзнувач и оставете да отстојат околу 3 часа (додека сосема замрзнат).

4. Потоа префрлете ги коцките замрзната лубеница во пластична ќесичка и така чувајте ги во замрзнувач.

5. Се разбира, додавајте од коцките замрзната лубеница во секој пијалак и уживајте во вкусот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bex Johns (@8exjohns)

Слични објави

(Фото) Кејт Мидлтон се огласи пред утрешното јавно појавување: Терапијата оди добро, има лоши и добри денови

еспресо

(Фото) Павле и Ирина Камилоски му направија крштевка на синот Јосиф

Еспресо

(Фото) Злато и дијаманти: Позната српска манекенка се прошета низ Белград со накит вреден 72.000 евра

Еспресо

(Фото) Сопругата на Дарко Лазиќ се соблече во шестиот месец од бременоста! Го покажа стомакот во минијатурно бикини

Еспресо

Скандал во „Никогаш не е доцна“: Жика Јакшиќ ги фатил натпреварувачите во измама, веднаш ги дисквалификувал

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо
Се вчитува....