Имунитетот на коронавирусот би можел да трае со децении! Оптимистички вести од најновото истражување

Новото истражување на угледни научници од лабораторија што открила дека лицата кои закрепнале од ковид-19 развиле издржливи нивоа на Б и Т клетки, со оптимистички вести. Сметаат дека имунитетот на коронавирусот би можел да трае со години, а можеби дури и децении, пренесува Форбс.

Б и Т клетките му се неопходни на организмот во борбата против вирусот и можат многу долго да бидат присутни во телото.

Научниците анализирале примероци од крв од 185 пациенти на возраст од 19 до 81 година, кои на почетокот на пандемијата биле позитивни на коронавирусот и откриле дека повеќето од нив имаат доволно имуни клетки за борбата против вирусот и за спречување нова инфекција.

Исто така, антителата се покажале како издржливи, со многу слаб степен на опаѓање, што подразбира многу години, а можно е и многу децении заштита од коронавирусот.

Иако истражувањето сѐ уште не е рецензирано, Њујорк тајмс го нарекува „најсеопфатно истражување за одговорот на имунолошкиот систем на новиот коронавирус“.

Апорви Мандавили, дописничка од Њујорк тајмс, објаснува дека многу поединци кои биле заразени со ковид-19 „долго време ќе бидат заштитени од нова инфекција“, и дека вакцината може да произведе уште подолга заштита.

Веројатно нема да треба луѓето да се вакцинираат секоја година како што се плашевме“, пишува Мандавали.

Неодамна научниците открија дека луѓето кои го преживеале вирусот САРС, кој исто така е предизвикан од коронавирус, и 17 години по заразата носат важни имунолошки клетки.

Слични објави

ИНТЕРВЈУ Лаима Андрикиен: ОДИХР ги оценува, не се меша во организирањето на изборите

Мајките и болните незадоволни што се вратија на работа, фирмите се радуваат

Слободен Печат

Сведоштво на наша сограѓанка: На 40 степени трчаа медицинските сестри во скафандери кога мајка ми се бореше за живот или смрт

Слободен Печат

ВИДЕО | Коцевски: Доколку мерките не дадат ефект, треба да се размислува за карантин во одредени општини

Слободен Печат

Приказната на легендарното „фиќо“: Доволно пространо за семејство со поплиток џеб, доволно отмено за дама во скапа бунда

Слободен Печат

Филмска приказна на Србинка во Грција: Роди девојче додека ураганот Јанос беснееше во Кефалонија

Слободен Печат

Остави Коментар

15 − шест =

Слични објави

Инфективна и „Воена“ полни, се враќа монтажната болница

Во јуни се користеле 65,5 отсто од фабричките капацитети

Разговор со Александра Џамтоска, ракометен тренер: Талентирани деца поради амбициозните родители не продолжиле со спорт

Италијански кардиолог кој се излечил од коронавирусот: Смртта демнее, најлошо е навечер

Почина Страхиња Стојановиќ чиј автомобил експлодираше во Белград: Ова не е првпат тој да е мета на атентат

Слободен Печат

Прв тигар во светот заразен со коронавирус

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarian