22.8 C
Скопје
08:15 - 24 јуни, 2024

(Фото) Сестринството на грчкиот манастир го даруваше Никола Роквиќ: Еве каков скапоцен подарок доби пејачот

Никола Роквиќ по успешното пристигнувањето во манастирот Свети Нектариј во Грција, се упати кон Србија и вчера попладнете слета со семејството во Белград.

Во грчкиот манастир Никола помина неколку дена по аџилакот, а таму и се причести на литургијата.

По неколку дена поминати во манастирот, Никола доби посебен подарок како спомен на тоа неповторливо и хумано патување.

принтскрин

Имено, сестринството од манастирот му подарило рачен часовник кој е бакрорез на светец во одора со годината на раѓање и смртта, а од другата страна на часовникот има крст со натпис Исус Христос и Ника, односно Исус Христос победува.

Никола за часовникот се пофали на социјалните мрежи.

Инаку, кога Никола влагал во манастирот, со боси нозе, ја бакнал иконата и ги спочитувал сите обичаи, а на грбот носел знаме од Србија, па се поклонил на моштите.

Одржана е и служба, а тој бил многу емотивен, па цело време бил на раб на солзи држејќи се за градите.

Вчера попладне, Роквиќ слета со семејството во Белград каде беше пречекан со аплауз.

– Впечатоците се средија, презадоволен сум и среќен, ова е одлично животно искуство. Се одморив малку со семејството. Егина е прекрасна, има прекрасни плажи, дури успеавме и да се искапеме, рече тој за српските медиуми.

– Ова секако би го повторил, ова е само почеток, мислам дека ќе има уште вакви акции, тоа е прекрасна работа, тука учествува целото битие, а се е опфатено со хумана цел. Многу идеи ми доаѓаат, веројатно ќе се јави некоја – додаде тој.

Слични објави

Среќна недела: Три хороскопски знаци кои ќе имаат среќа во новата недела

еспресо

Нови шокантни детали за смртта на Метју Пери: Полицијата испитува славна жена под сомнеж за поврзаност со случајот

еспресо

(Фото) Се огласи Јелена Карлеуша во екот на разводот со Душко: „Не можат да се купат три работи во животот, а тоа се…“

еспресо

(Фото) Средба на принцот Вилијам со Тејлор Свифт: „Кошмар зад сцената“, еве ги деталите

еспресо

Сузана Манчиќ отворено за Карлеуша: Таа е безобразна, паметна и дрска жена, не знам ниту една нејзина песна

Еспресо

(Фото) Сите му завидуваат на Огњен Амиџиќ со каква убавица се ожени: Мина во тигрест фустан во ноќно изглегување

Еспресо
Се вчитува....