13.8 C
Скопје
23:30 - 29 мај, 2024

(Фото) Големи нереди на Евровизија: Илјадници Палестинци и нивни поддржувачи протестираат пред арената во Малме

Денеска во центарот на Малме, Шведска се одржува масовен палестински протест поради учеството на Израел на овогодинешното натпреварување. Голем број луѓе почнаа да се собираат на главниот плоштад во Малме од 16 часот, пренесува Нова.рс.

Протестот започнал на главниот плоштад во Малме, а насобраните од ова место ќе тргнат кон арената Малме, каде што се одржува Евровизија.

Стотици Палестинци и оние кои ги поддржуваат почнале да пристигнуваат пред 16 часот, а сега илјадници луѓе, најмалку над 10.000 (за сега), се собрани на улиците на Малме.

Во четвртокот, кога претставничката на Израел настапи на втората полуфинална вечер, на улиците на Малме протестираа повеќе од 30.000 луѓе, според проценките на шведската полиција.

Барањата се исти – бојкот на Евровизија и исклучување на претсавничката на Израел.

Слични објави

(Фото) Ги пречека изненадување: Еве каде отидоа Анастасија и Немања по свадбата

еспресо

(Фото) Ќерките на Џеј Рамадановски пристигнаа на настанот организиран во негова чест: Убавата Марија блеска во бременоста

Еспресо

Српскиот министер за малку ќе се „фател“ со Хилари Свонк, конците му ги помрсил Александар Вучиќ

Еспресо

Најубавата српска водителка Марија Килибарда на 43 години чека бебе

Еспресо

(Видео) Се појави видео од тајната венчавка на Анастасија Ражнатовиќ: Цеца се бореше за бидермаерот

Еспресо

(Фото) Калиопи го промовираше новиот албум – „Албум“: 10 песни и дует со Слаткар

Еспресо
Се вчитува....