10.8 C
Скопје
11:03 - 10 декември, 2022

(ФОТО) Драган Бјелогрлиќ по Скопје го посети и Кавадарци: Присуствуваше на доделувањето на признанието на градоначалникот Митко Јанчев

Драган Бјелогрлиќ, српскиот актер, режисер и продуцент денеска беше прогласен за почесен професор на Интернационалниот Универзитет Еуропа Прима – Скопје.

„Колку и да ме повредувал, разочарувал овој суров живот, светот на филмската уметност ми даде сила никогаш да не изгубам верба во љубовта, луѓето и во тој суров живот што секојдневно го живеам. Поради тоа сум благодарен што сум дел од филмскиот свет и благодарен сум што ја добив наградата што го препозна мојот пат, денеска и тука во овој град и држава што ја сметам за моја, каде не се чувствувам како гостин и каде што живеат луѓето што ги сакам и тие ме сакаат мене“, рече Бјелогрлиќ.

May be an image of 5 people, people standing and indoor
Фото/Facebook

Драган Бјелогрлиќ денеска беше присутен на свеченоста за доделување на признанието на градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, која се одржа во ресторанот „Моклиште“. Јанчев е прогласен за личност на Југоисточна Европа во областа на економијата и европеизацијата на Балакнот.

May be an image of 4 people and indoor
Фото/Facebook

Градоначалникот на Кавадарци вели дека е горд што со наградата е рамо до рамо со најуспешните од регионот – актери, културни работници, истакнати личности од областа на економијата. На овој начин се дава признание и на градот, но и на македонската историја и култура, вели Јанчев.

Слични објави

Што да (не) правите на денот на св. мч. Јакoв Пeрсијанeц: „Сите молитви денес ќе бидат одговорени“

Еспресо

По што беше познат Рони Тарнер, синот на Тина Тарнер: „Овој пат дадов сè од себе. Не можев да те спасам…“

Еспресо

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо
Се вчитува....