-3.2 C
Скопје
00:59 - 9 февруари, 2023

Беше една од најдобрите актерки во Русија – почина Ина Чурикова

Руската актерка Ина Чурикова почина на 80-годишна возраст, изјави за РИА Новости директорката на театарот „Ленком“.

Ина Чурикова стана позната благодарение на филмовите „V ogne broda net“ (1968), а особено триумфалниот „Inception“ (1970) на тогашниот режисер и нејзиниот иден сопруг Глеб Панфилов.

Чурикова е родена во Белебеј, во Башкортостан во 1943 година.

Во раните 1950-ти, Ина се преселила во Москва со нејзината мајка. Од раното детство сакала да стане актерка: како девојче студирала студио во театарот Станиславски, а подоцна, се запишала во Драмското училиште Шчепкин.

 

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....