24.8 C
Скопје
13:44 - 13 август, 2022

Здравко Чолиќ за романсата со пејачката од АББА: По тридневната идила, се чувствував искористен како инстант супа

Во далечната 1997 година Здравко Чолиќ ја изненади јавноста откривајќи дека бил интимен со пејачката Фрида Лингстад од познатиот бенд „ABBA“.

Се запознале на Евровизија, кога Чола ја претставувал Југославија со песната „Гори ватра“. Истата година Фрида била пратечки вокал на шведскиот претставник, а потоа се случила и споменатата средба поради која Чола за малку ќе задоцнел на настапот.

„Фрида од групата „АББА“ ја запознав на „Песна на Евровизија“, каде на друго место. Следуваше покана за викенд. Изгледаше ветувачко, но по тридневната идила, се чувствував искористен како инстант супа. Ја вариш пет минути, ја јадеш топла и тоа е тоа“, опиша Чола.

Судејќи според неговите впечатоци, нивната врска била кратка и не толку слатка.

– А сè беше таму: и колиба и камин и свеќи и цвеќиња, карирани завеси и чаршафи, риба печена во фолија со бадеми и етерични масла… Но, вистинската, единствена, луда страст што се случува меѓу маж и жена ја немаше. Немаше спонтаност, па се изгледаше како кога закажуваш тренинг за двајца во теретана – заклучил тогаш Чолиќ.

Пејачот пред 20 години ја пронајде својата животна сопатничка со која е во хармоничен брак и има две прекрасни ќерки.

Слични објави

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо

Неделен хороскоп (15 до 21 август): Одлична недела за Лавовите, добри вести за Биковите, голема среќа за Овните…

Еспресо
Се вчитува....