39.8 C
Скопје
17:18 - 19 јули, 2024

Ведрана Рудан за ракот: Од дијагнозата до смртта имаш три месеци да го изневериш сопругот

ведрана рудан

Хрватската писателка и новинарка Ведрана Рудан неодамна откри дека ѝ е дијагностициран рак и дека ќе престане да пишува за да му се посвети на своето лекување.

Исто така, таа најави и дека ќе напише книга за нејзината болест, пишува „Слободна Далмација“.

Рудан е активна на социјалните мрежи, а вчера сподели нова објава на својата официјална фејсбук-страница.

„Неодамна Ви кажав дека имам рак, па сигурно ве интересира како се развива мојата приказна. Знам бидејќи постојано сте ми во мислите, драги мои.

Ајде со ред. Мојот рак е многу редок, ми се чини дека е наречен рак на жолчните канали. Не го прочитав ниту отпусното писмо, ниту прогнозите на интернет. Додуша, негде налетав на информацијата дека од првите симптоми до смртта имаш дури три месеци да го изневериш сопругот, да ги отфрлиш децата од наследството или да го испратиш љубовникот во пеколот.

Тоа и не е некој рок. Само пет отсто од заболените, кои се вистински среќници, можат да се оперираат. Јас спаѓам меѓу нив. Прво, отидов на Радиохирургија на Велика Недела за да ми го изгорат ракот пред операцијата. Ми го запалија ракот и џебот оти не ‘влегов во квота’. Имено, државата има договор со таа институција според кој одреден број Хрвати се вклучени во ‘квотата’. Останатите или умираат од рак или пријателите скокаат да им помогнат.

Фала пријатели! Секако дека привилегираните граѓани на оваа земја се во ‘квотата’ и пред да заболат од рак, но тоа го знаеме. Дури и го дознав името на ликот што ме избриша, иако не ја побарав таа информација. На некој начин, чест ми е што не сум дел од групата крадци за кои ни ракот не може да направи ништо. Во никој случај не се осврнувам на многуте болни луѓе кои сè уште скокнаа иако не се хадесски копилиња“, напиша Ведрана Рудан на својата Фејсбук страница.

По првата процедура на Радиохирургија, таа отишла во болницата Меркур, за чии лекари, медицински сестри и техничари има само пофалани зборови и вели дека таму работат големи луѓе.

Слични објави

(Фото) Прва фоторгафија на Тамара Драгичевиќ со синот: Актерката ги собра трите деца околу себе и насмеана позираше

Еспресо

(Фото) Јелена Карлеуша со шокантна објава за куче претепано до смрт: „Барам итна реакција“

еспресо

(Видео) „Жено, побарај помош!“ Ана Николиќ повторно шокира, во долна облека шета по улица!

Еспресо

(Фото) Ела Дворник топлес и во танга: Какви брутални фотографии

Еспресо

Контроверзниот Десингерица: На жена ми ѝ пречи кога им плукам на луѓето во уста, но мене тоа ме прави среќен

Еспресо

Принцот Хари ќе објави нов „сензационален материјал“ во нова книга: Има што да раскаже за серија книги

еспресо
Се вчитува....