Филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски е новиот кандидат за „Оскар“ за 2021 година

По големиот успех на македонскиот филм „Медена земја“ и филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски ќе биде во трката за престижната филмска награда „Оскар“.

Instagram
Instagram

Филмот „Врба“ ќе биде нашиот кандидат за „Оскар“ во категоријата за најдобар долгометражен интернационален филм за 2021 година, соопштија од Друштвото на филмските работници на Македонија (ДФРМ).


Други филмови кои биле предложени за оваа кандидатура се:

„Ефектот на среќата“ во режија на Борјан Зафировски

„Исчезнатиот“ на Арбен Тачи

„Кеиф“ на Блаже Дулев

„Незо“ во режија на Мерита Чочоли.

Но комисијата се одлучила за филмот на Манчевски. Во соопштението до јавноста стои дека филмот „Врба“ е прифатен и одобрен од Американската академија за подвижни слики, уметност и наука.

Instagram
Instagram

За жал, поради глобалната пандемија на коронавирус, 93-тата церемонија за доделување на Оскарите ќе се одржи на 25 април 2021 година во Лос Анџелес, Америка.

Преземено од Слободен печат

Слични објави

ФОТО| Прекрасната Ева Мендес подлегна на болен третман: Сè за убавина!

Васко Спасоски

ФОТО| Ким Кардашијан доби двојничка: Оваа девојка направила над 30 операции само за да изгледа како старлета!

Милена Ризовска

Дали Том Круз ќе биде првиот актер кој ќе снима филм во вселената? Можно е улогата сепак да му ја „украде“ руската актерка!

Васко Спасоски

Листа на филмови кои треба да ги погледне секоја жена! (ВИДЕО)

Еспресо

Дунав не би ги испрал: Вељко и Богдана во кал до глава! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Маските за заштита се користат наместо долна облека: Гол маж прошета на улиците во Лондон! (ФОТО)

Остави Коментар

19 + четиринаесет =

Слични објави

Се враќа „La Casa De Papel“, еве кога ќе уживате во петтата сезона

Еспресо

Ќе останете запрепастени кога ќе видите колку пари зема „Карпата“ за една објава на Инстаграм! (ФОТО)

Васко Спасоски

Важеше за еден од најголемите филмски шармери: Славниот актер се вери со неговата девојка која е речиси половина век помлада од него! (ФОТО)

Еспресо

Бикини или долна облека? Дали би имале храброст да прошетате по плажата како Хали Бери?

Еспресо

Шарлиз Терон го нападна Стивен Сегал: Ти дебел и смешен и не си никаков борец!

Еспресо

Канје Вест: Бог сакаше да учествувам на изборите!

Васко Спасоски
MacedonianAlbanianBulgarian