9.8 C
Скопје
6 декември, 2021

И ВО ВРЕМЕТО НА ТИТО ИМАЛО АНТИВАКСЕРИ: Ама еве каква казна следело!

Демократијата е деликатен дел од едно општество. Истата, треба постојано да се негува и правилно да се одржува. Највоочлив доказ за тоа се изминатите две години откако светот се соочи со пандемијата на коронавирусот, особено во средините каде што имаше и има силна пропагадна против вакцините, пишува „Слободна Далмација“.

И во времето на Тито имаше антиваксери, еве како ги казни маршалот: ако некој не сакаше да се вакцинира, ќе ги натера сите војници да го малтретираат

И во времето на Тито имаше антиваксери, еве како ги казни маршалот: ако некој не сакаше да се вакцинира, ќе ги натера сите војници да го малтретираат

Во демократските земји, се разбира, и антиваксерите имаат право да ги кажат своите ставови, но притоа строго внимаваат да не извлекуваат аргументи со гатање со кафе, фрлање гравче или гледање на дланка. Добро знаат дека таквите аргументи би ги однеле во установи за лекување.

Имено, на социјалните мрежи се појави документ во кој јасно се гледа како биле третирале луѓето кои пропагирале против вакцините во времето на Тито, непосредно по Втората светска војна.

Главниот штаб на младинските бригади за изградба на пругата Шамац – Сараево откако одбиле да примат вакцини, од нивното име веднаш бил отстранет зборот ударна што во тоа време се сметало за огормен срам.

За таквата, во тоа време, драконска казна, Главниот штаб го произнел за таквата драконска казна во тоа време:

„Името на ударната бригада се одзема затоа што 90 млади не сакале да се вакцинираат со што се создала можност за ширење на заразни болести и здравјето на младите е ставено во опасност“.

Слични објави

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Магичен солен ролат во форма на елка

И. Т.

Ѝ ВЕЛЕЛЕ ДЕКА Е ГРДА, А СЕГА Е НАЈУБАВАТА ПЕНЗИОНЕРКА НА СВЕТОТ: Супермоделот Тајра Бенкс наполни 48 години

И. Т.

(ФОТО) Четири „најнесреќни“ невестински фустани што би требало да се заборават

А. Г.
Се вчитува....