34.8 C
Скопје
14:44 - 24 јуни, 2024

Е ОВА Е ЉУБОВ: Индиски бизнисмен изградил реплика на Таџ Махал за својата сопруга

индија

Индиецот Ананд Пракаш Чуксеј изградил помала реплика на легендарниот Таџ Махал како дом за неговата 27-годишна сопруга. 52-годишниот бизнисмен го подигнал својот „споменик на љубовта“ во градот Бурханпур во централната индиска држава Мадја Прадеш.

Чукси изјави за „Би-Би-Си“ дека изградбата на куќата чинела околу 20 милиони рупии (260.000 долари) и дека тоа е „подарок за неговата сопруга, но и за градот и неговите луѓе“.

Оригиналниот Таџ Махал го изградил императорот Шах Јахан во спомен на неговата сопруга Мумтаз која починала додека го раѓала нивното 14-то дете. Неверојатниот мермерен споменик е една од најголемите туристички атракции во Индија, а пред пандемијата привлекуваше дури 70.000 луѓе дневно.

Репликата на Чукси, сместена на неговиот простран имот кој вклучува болница, исто така привлекува постојан прилив на посетители.

„Луѓето шетаат по тревниците и ја фотографираат околината“, рече тој, додавајќи дека многумина го избираат овој простор за нивните фотографии пред свадбата.

„Не ги спречувам бидејќи нашиот град е тесно поврзана заедница во која секој се познава со секого. Така што мојата куќа е отворена за секого“, рече Чукси истакнувајќи дека не им било дозволено на сите да влезат во куќата бидејќи „сè уште е негов дом во кој живее со семејството“.

Но, понекогаш, семејството ги прима своите гости кои доаѓаат и се восхитуваат на раскошната внатрешност на куќата – сложените цветни мотиви што ги красат мермерните ѕидови, подови и прозорци.

Куќата се состои од две главни спални соби сместени на два посебни ката. Има и библиотека и соба за медитација. Дневната соба е украсена со мермерни столбови, закривени скали и позлатен таван.

Слични објави

(Видео) Рада Манојловиќ се мачи да го собере бакшишот: Пејачката ги редеше парите на чинија

Еспресо

(Видео+фото) Болната Селин Дион дојде на концертот на хрватскиот музичар Стјепан Хаусер, а тој ѝ посвети специјална песна

Еспресо

Љубовен хороскоп за сите хороскопски знаци (од 24 до 30 јуни): Близнаците да заборават на минатото, Лавовите да искажат љубов со зборови…

еспресо

Бен Афлек за првпат проговори за кризата со Џенифер Лопез: „Особено ги погодува моите деца…“

еспресо

Депресивна изјава на Јелена Карлеуша: „Можеби еден ден само нема да се појавам…“

еспресо

Астропрогноза за понеденик, 24 јуни: За биковите профит, стрелците ќе излезат од зоната на удобност

еспресо
Се вчитува....