8.8 C
Скопје
08:20 - 27 февруари, 2024

Меркур ретрограден во април: Што треба хороскопските знаци да очекуваат од него

Во април 2023 година, Меркур ќе стане ретрограден по втор пат во годината. Но, овој пат се поклопува и со коридорот на затемнувања – многу тежок период.

Што е ретрограден Меркур и како овие два настани ќе влијаат на животот на луѓето.

Ретроградно во превод од латински retrogradus значи „движење наназад“.

Ретроградниот Меркур е движење на планетата на небото од исток кон запад, додека вообичаено сите планети се движат од запад кон исток. Но, ретроградното движење е само оптичка илузија која се јавува како резултат на разликата во орбиталните брзини на планетите. Всушност, планетата не ја менува својата насока. Но, неговото „обратно“ движење влијае на животот на личноста и може да создаде пречки во бизнисот/работата и секакви други проблеми.

Меркур ќе стане ретрограден помеѓу 21 април и 15 мај. Дополнително, неговото движење ќе биде ретроградно уште 2 пати оваа година: од 23 август до 15 септември и од 13 декември 2023 година до 2 јануари 2024 година.

Ретрограден Меркур и коридорот на затемнувањето

Бидејќи Меркур е одговорен за комуникација, договори и документи, за време на ретроградната состојба може да ги забави проблемите со „хартиените“ документи, па дури и да приреди непријатни изненадувања. Но, астролозите советуваат да не се плашите – во некои моменти Меркур дури може да помогне.

Во овој период, подобро е да се откажете од важни договори (од потпишување), а повеќе време да поминувате во комуникација со најблиските, проширувајќи го кругот на познаници.

Ова е време за анализа и интроспекција – можете да најдете одговори на важни прашања. Ретроградниот Меркур ќе открие скриени перспективи и ќе ви каже во која насока да се движите понатаму. Коридорот на затемнувања ќе ја зајакне енергијата на ретроградното движење и ќе одигра одлучувачка улога – ќе доведе до судбоносни откритија и одлуки.

Што не треба да правите во периодот на ретроградниот Меркур

За време на периодот на ретрограден Меркур, не треба:

– да се занимаваат со решавање на деловни прашања – ризикот од правење грешки се зголемува;
-да подлегне на провокации во комуникацијата  – висок ризик од недоразбирања, предупредувања и грешки;
– да не се планираат операции, освен итни;
– да не купувате опрема – опремата може да се расипе, а поправката на автомобилот ќе донесе многу проблеми;
– да не прифаќате нова работа;
– да не се започне со учење – нема да биде можно да се заврши;
– да не се оди на долги патувања.

Ретрограден Меркур – што може да се прави

За време на ретроградниот Меркур, треба:

– да ја исчистете главата од непотребните грижи;
– да ги средите документите, сметките, да се се од вишокот, да завршите сè што е одложено;
-да се врати комуникацијата со оние со кои е „изгубена“;
– помирете се ако сте во кавга со некого.

Бидејќи Меркур е одговорен за комуникација, за време на наведениот периот тој ќе помогне да се измазнат острите агли и да се воспостават солидни односи.

Екстра приходи во мај: Два хороскопски знаци ќе тријат раце од пари

Слични објави

Ана Севиќ проговори за работата: „Себеси постојано се критикувам“

еспресо

Астропрогноза за вторник, 27 февруари: Важни вести за Раковите, пари за Вагите

еспресо

Популарен рапер убиен во Амстердам: Го изрешетале на улица

еспресо

„Пукна тиквата“: Ана Николиќ е повторно сама, го остави дечкото

Еспресо

(Фото) Теодора Џехверовиќ продолжува да шокира: Се одлучи за нова тетоважа, а местото кое го одбрала е многу провокативно

Еспресо

(Фото) Семејна идила: Ќерката на Гоце Тодоровски го прослави роденденот со најблиските

Еспресо
Се вчитува....