Знаци што укажуваат на болен црн дроб: Честата појава на модринки е аларм

Треба да се напомене дека поради тешкотиите во утврдувањето на дијагнозата, потребно е да се појават неколку симптоми истовремено.

Црниот дроб извршува важна функција во телото, затоа што помага да се исфрлат штетните материи од организмот. Ако дојде до нарушување на неговата функција, може да се појават сериозни проблеми, кои честопати се фатални.

Лекарите честопати напоменуваат дека симптомите на заболување на црниот дроб често се скриени, што доведува до тоа пациентите да пристигнат доцна на преглед, често со оштетување што е невозможно да се санира.

Меѓутоа, и покрај тоа, со досегашните истражувања се утврдени неколку показатели што можат да укажуваат на нарушување на функцијата на црниот дроб. Ако ги имате, добро би било да посетите лекар и да го проверите вашето здравје:

– Жолтеникава кожа и белки во очите;

– Хроничен замор или прекумерен замор;

– Болка и оток во стомакот (особено на долната десна страна);

– Необјаснето чешање на кожата;

– Тенденција за лесно создавање модринки;

– Едем или оток на нозете и глуждовите;

– Губење на апетитот;

– Лесни модринки.

Треба да се напомене дека поради тешкотиите во утврдувањето на дијагнозата, потребно е да се појават неколку симптоми истовремено, да траат подолг временски период и да е забележливо влошувањето, па дури тогаш дефинитивно да се посомневаме на болест на црниот дроб.

Болеста најчесто се јавува поради консумирање големи количини алкохол, но и поради внес на солена храна, намирници богати со шеќер и газирани пијалаци. Во светот сè повеќе луѓе имаат т.н. безалкохолна цироза на црниот дроб, која е резултат на лошите животни навики.

Слични објави

Колку отров има во едно јаболко (ВИДЕО)

Igor

Чај за кој тврдат дека најбрзо ја поправа крвната слика – Консумирајте го секој ден!

Еспресо

Обрнете внимание што јадете: Како мрсната и нездрава храна влијае врз мозокот

Еспресо

9 знаци дека можеби сте биле заразени со коронавирус

Еспресо

Еликсир на животот: Ги подига на нозе и најтешко болните пациенти (РЕЦЕПТ)

Igor

Ненадејно губење на чувството за мирис може да значи дека лицето е „скриен преносител“ на коронавирусот

Еспресо

Остави Коментар

7 + 14 =

Слични објави

Симптоми на карциномот можат да се појават со години пред дијагнозата

Еспресо

НАМИРНИЦИ СО НАЈМНОГУ ПЕСТИЦИДИ: Кралот на зеленчукот скоро на врвот

Igor

Оваа подла болест зема замав: Обрнете внимание на следниве симптоми

Igor

Сезона на јасмин: Природен лек за добар на сон

Igor

Не правете му го ова на средството за дезинфекција, така станува неефикасно и залудно го користите!

Еспресо

Секој прст на раката е поврзан со органите: Масирајте го показалецот само една минута и веднаш ќе почувствувате ефект!

Еспресо