Ноќе често одите во тоалет? Проверете дали има место за паника

Колку често се будите ноќе и одите до тоалет? Ако тоа постојано ви се случува, а понекогаш и повеќепати во текот на ноќта, тоа е проблем – не само што ви се нарушува сонот и биоритамот, туку постојаното ноќно мокрење (ноктурија) може да биде штетно и за нашите внатрешни органи.

До претерано ноќно мокрење може да дојде поради големо консумирање течности, но и поради здравствени проблеми.

Истражувањата на европското кардиолошко друштво тврдат дека зачестеното мокрење во текот на ноќта би можело да биде индикатор на високиот крвен притисок. На врската меѓу хипертензијата и ноктуријата можат да влијаат бројни фактори како што е начинот на живот, внесувањето на сол и генетиката.

Освен повишен крвен притисок, како причина за ноќното мокрење можат да бидат и следниве фактори:

– Внесување голема количина вода пред спиење.

– Пиење кафе и алкохол пред одење во кревет.

– Недостаток на хормони – со стареењето доаѓа до природна загуба на антидиуретскиот хормон, кој помага на бубрезите да го контролираат нивото на течност. Колку помалку хормони произведува телото, толку е почеста потребата од мокрење.

– Инфекција – освен зачестеното мокрење, може да осетите и пецкање, болки и слабо крварење. Доколку ги имате овие симптоми, задолжително посетете лекар.

– Дијабетес – кај заболените од дијабетес телото може да го зголеми производството на урина за да го отстрани вишокот на шеќер во крвта. Иако мокрењето е почесто дење, може да ве разбуди и во текот на ноќта.

– Полова болест – некои полово преносливи болести како што се гонореја и хламидија, можат да предизвикаат често мокрење.

– Зголемување на јајниците или матката – многу заболувања можат да предизвикаат зголемување на матката и на јајниците како што се полипите, цистите, ракот. Проширувањето на органите создава притисок на бешиката и поради тоа често чувствувате потреба да одите во тоалет.

Слични објави

Внимателно со белиот леб додека сте во изолација

Еспресо

Ако имате проблеми со акни и со мозолчиња, избегнувајте ги овие намирници.

Igor

Задолжително вклучете го во исхраната: 1 лажица дневно од овој зачин топи 10 кг за 3 месеци

Igor

Домашно подготвен природен лек: Ослабнете и излекувајте се со сируп од рен

Слободен печат

За суви и миризливи пазуви наместо антиперспирант користете лимета!

Еспресо

Домашна витаминска вода којa секој треба да ја консумира – Направете си ја веднаш!

Еспресо

Остави Коментар

Шестнаесет − 3 =

Слични објави

ЛАДЕН СЕНДВИЧ: Десерт кој мора да го пробате

Igor

Испијте ја оваа мешавина 20 минути по оброкот и ќе согорите половина од калориите

Igor

3 грeшки кои сите жени ги прават при миењето на садови во машина!

Igor

Насочете ја енергијата во вистинската насока! Што предизвикува забавување на метаболизмот?

Васко Спасоски

Мора да го пробате: Колач со кокос и бисквити (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Зошто токму јајцето е симбол на Велигден – ова треба да го знаат сите христијани

Igor