23.8 C
Скопје
10:00 - 15 јуни, 2024

Морската сол содржи дури 80 состојки позитивни за здравјето

Морската сол има алкализирачко дејство кое помага во балансирањето на нивото на киселини во телото, со што се елиминира потенцијалниот ризик од фатални болести. Таа може да го зајакне имунолошкиот систем.

Научниците докажале дека редовното консумирање морска сол растворена во вода може значително да го намали нивото на лошиот холестерол во телото. Исто така, го контролира крвниот притисок и го нормализира неправилното работење на срцето.

Дијабетесот може успешно да се третира со морска сол, бидејќи таа помага во намалувањето на нивото на шеќер во крвта.

Морската сол помага во прочистувањето на крвта. Содржи голема количина витамин Ц кој дејствува како антиоксидант и ги уништува слободните радикали. Токму поради ова, морската сол овозможува детоксикација на клетките на кожата преку апсорпција на сите отровни материи од нив.

Благодарение на минералите присутни во морската сол, косата ќе го добие посакуваниот волумен.
Морската сол е одлична во бората против првут, дејствува директно на кожата и го спречува нејзиното исушување.

Слични објави

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо

Дали знаете дека е можна операција на рака без употреба на скалпел?

еспресо

Ветеринар зборува за три производи кои никогаш не треба да ги давате на вашето куче: Тие се извор на бактерии кои се пренесуваат и на луѓето

еспресо

Работи што не сте ги знаеле за вагиналното подмладување

еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Комплетна артериска рeваскуларизација при коронарна болест на срцето

еспресо

(Фото) Добредојде Синклер во Македонија

еспресо
Се вчитува....