Морската сол содржи дури 80 состојки позитивни за здравјето

Морската сол има алкализирачко дејство кое помага во балансирањето на нивото на киселини во телото, со што се елиминира потенцијалниот ризик од фатални болести. Таа може да го зајакне имунолошкиот систем.

Научниците докажале дека редовното консумирање морска сол растворена во вода може значително да го намали нивото на лошиот холестерол во телото. Исто така, го контролира крвниот притисок и го нормализира неправилното работење на срцето.

Дијабетесот може успешно да се третира со морска сол, бидејќи таа помага во намалувањето на нивото на шеќер во крвта.

Морската сол помага во прочистувањето на крвта. Содржи голема количина витамин Ц кој дејствува како антиоксидант и ги уништува слободните радикали. Токму поради ова, морската сол овозможува детоксикација на клетките на кожата преку апсорпција на сите отровни материи од нив.

Благодарение на минералите присутни во морската сол, косата ќе го добие посакуваниот волумен.
Морската сол е одлична во бората против првут, дејствува директно на кожата и го спречува нејзиното исушување.

Слични објави

Застрашувачко видео покажува како „облак“ на коронавирусот се шири во маркетот кога некој ќе се накашла или ќе кивне

Еспресо

Џеј Ло со провокативна фотка го најави филмот во кој таа глуми стриптизерка (ВИДЕО)

Igor

Џенифер Лопез е МОДНАТА ИКОНА за 2019 (ФОТО)

Igor

Одите во тоалет само „за секој случај“? Уролозите предупредуваат да се одвикнете од оваа навика

Еспресо

Сок за слабеење кој е вистински хит: На интернет овој рецепт го прегледале повеќе од 3 милиони луѓе! (ВИДЕО)

Еспресо

Добро е да ги имате овие билки во спалната соба – еве зошто…

Igor

Остави Коментар

седум − 2 =

Слични објави

Со оваа грешка при миењето заби, го уништувате оралното здравје!

Ивана Стамевска

Меланија Трамп и Камила од Корнвол „се натпреваруваат“ во бело

Igor

Лек за душата и телото: Римските војници се капеле во вода со мајчина душичка за да зајакнат

Теодора Циклевска

Брз оброк за љубителите на пицата: Пица салата – неодоливо вкусна (РЕЦЕПТ)

Igor

Девојко, имаш чиста десетка за стајлингот! (ФОТО)

Igor

Вежби за совршено обликувани стомачни мускули (ВИДЕО)

Igor