24.8 C
Скопје
10:30 - 15 јуни, 2024

(Видео) Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивна техникa-декомпресија на колк

Постојат современи техники за зачувување на зглобната функција кои можат да бидат применети, таква е техниката која се нарекува интракоскена биопластика, која го одложува изумирањето на коскената срцевина (IntraOsseous BioPlasty (IOBP®).

Проблемите поврзани со коскениот систем се прилично чести, особено кај повозрасната популација. Дел од нив се однесуваат на сериозни функционални проблеми поврзани со колковите.
Со цел решавање на проблемите и олеснување на секојдневните активности, постојат современи техники за зачувување на зглобната функција кои можат да бидат применети. Таква е техниката која се нарекува интракоскена биопластика, која го одложува изумирањето на коскената срцевина.

Оваа постапка (IntraOsseous BioPlasty (IOBP®) / Bio Filler) е биолошки третман на оштетување на коскената срцевина кои поттикнуваат физиолошко ремоделирање и поправка на коските, ефикасно ја ублажуваат болката, ја подобруваат функцијата на зглобовите и го одложуваат развојот на остеонекрозата на феморалната глава. Таа се изведува преку декомпресија на јадрото и дирекна примена на концентрирана коскена срцевина со цел зголемување на намалената подвижност и ослободување од константна болка.

приватна архива

Оваа техника беше применета кај 53 годишна пациентка со аваскуларна некроза на десниот колк. Таа се жалеше на болка и ограничена функција на зглобот на колкот. По направената клиничка евалуација и дијагностичките снимања, ѝ беше индицирана оваа минимално инвазивна хируршка операција со цел решавање на нејзиниот проблем.

„Направивме декомпресија на јадрото на колкот со техниката на интракоскена биопластика. Тоа вклучуваше дупчење на една поголема дупка или неколку помали дупки во мртвата коска на главата на бедрената коска (врвот на бутната коска) со цел да се намали притисокот во коската. Со примена на оваа техника се прави декомпресија на јадрото со директна примена на матични клетки – PRP концентрат од аспират на коскена срцевина со помош на Arthrex Angel System за да се стимулира заздравувањето. Користењето на концентрат од аспират на матични клетки од коскена срцевина (BMAC) земен од нејзината коскена срцевина, содржи фактори за раст и антиинфламаторни протеини, за кои е докажано дека промовираат заздравување на коските и меките ткива, а истовремено и ги намалуваат симптомите на болка поврзана со повреди, тендинитис и артритис“, објаснуваат од Клиника „Жан Митрев“.

Со оваа метода се одложува изумирањето на коскената срцевина и со тоа се избегнува поставување на вештачки колк.

Со оваа метода се одложува изумирањето на коскената срцевина (остеонекрозата) и со тоа се избегнува поставување на вештачки колк.

Тимот ортопеди во Клиника „Жан Митрев“, предводен од проф. д-р Костантин Митев ги изведува овие процедури.

Закажете преглед или советување на тел. 02/3091-484.

Комерцијален текст.

 

Слични објави

Трагедија, почина црногорскиот голман Матија Шаркиќ: Му се слошило во станот во Будва

еспресо

Откриена посебната врска на Кејт Мидлтон и кралицата Елизабета Втора

еспресо

(Фото) Ова е братот на Јована Јеремиќ кој вешто го крие: Тој ѝ е најголема поддршка

еспресо

Два хороскопски знаци овој викенд ќе добијат дарежлив подарок од универзумот

еспресо

Пријателите на Џенифер Лопез предвидуваат: Ќе го надмине разводот со Бен Афлек и ќе му се врати на Алекс Родригез!

еспресо

(Фото) Кејт Мидлтон се огласи пред утрешното јавно појавување: Терапијата оди добро, има лоши и добри денови

еспресо
Се вчитува....