14.8 C
Скопје
08:06 - 26 септември, 2023

Сакате да ја зачувате витката линија? Пробајте го овој утрински пијалак

Денес ви споделуваме рецепт за пијалак кој не само што помага при слабеење туку е и полн со антиоксиданси. Започнувајте го секое утро со овој напиток и ќе увидите како се менува вашето тело!

Потребни состојки:

1 лажичка чиа семе
300 милилитри вода
1 лажица мед
1 лимон

Начин на подготовка:

Ставете го чиа семето во 100 милилитри вода и оставете го да отстои еден час. Додадете сок од лимон и убаво измешајте. Додадете ги медот и преостанатата вода.

Совет: Пијте го овој хранлив напиток секое утро пред појадок.

Како овој напиток влијае врз организмот?
Чиа семето содржи 5 пати повеќе калциум од млекото, содржи повеќе антиоксиданси од боровинките, има 3 пати повеќе железо од спанаќот, содржи многу повеќе растителни влакна од овесната каша и содржи голема количина на протеини.

Кои се здравствените придобивки од овој пијалак?

1. Предизвикува ситост и помага во регулирање на апетитот

2. Го храни телото со витамини и минерали

3. Го подобрува варењето

4. Помага во борбата против вишокот килограми

Лимонот и чиа семето се антиоксиданси кои ќе ви помогнат да го исчистите телото од токсините и маснотиите.

Слични објави

Јелена Карлеуша ја нападна колешката Пријовиќ и „Ѕвездите на Гранд“: „Тие се треш, а јас одам напред!“

Еспресо

Астро прогноза за вторник, 26 септември

Еспресо

Европската комисија донесе забрана – американската Букинг и шведската е-Травели не може да се спојат, ќе рипнат цените во хотелите

еспресо

(Видео) Српската пејачка Душица Грабовиќ се лизна додека снимаше спот, за малку ќе завршеше во болница

еспресо

Ветеринарите водат битка да ја спасат повредената и изгладнета лавица пронајдена близу Суботица

еспресо

(Видео) Ѕвездата на Гранд Славица Ангелова ја испеа својата прва песна „Руже и крв“

еспресо
Се вчитува....