8.8 C
Скопје
23:20 - 3 март, 2024

Почина српската актерка Јелена Чворовиќ Пауновиќ, позната по улогите во „Среќни луѓе“ и „Семејно богатство“

Познатата српска актерка Јелена Чворовиќ Пауновиќ почина на 75-годишна возраст. Веста за нејзината смрт ја потврди нејзината ќерка која јавно се прости од мајка си.

Јелена многумина ја засакаа како Касандра во „Семејно богатство“, но и како Жаклина во серијата „Среќни луѓе“.

Публиката ќе ја памети по нејзиниот многу специфичен глас. Јелена Чворовиќ Пауновиќ, родена Радовиќ, беше српска театарска и телевизиска актерка.

Дипломирала глума на Факултетот за драмски уметности во Белград во 1972 година во класата на професорот Миленко Маричиќ.

Покрај телевизиските улоги, таа играла во многу претстави како „Кокошкино слепило“, „Самоубиство“ и „Балкон“…

Актерката го привлече вниманието на публиката со својот необичен и оригинален начин на создавање на ликовите што ги толкуваше.

Слични објави

(Фото) „Правда за Бресквица“: Протест пред српското Собрание

еспресо

(Фото) Ријана, 2.500 јадења и кодекс на облекување на девет страници: Што се знае за свадбата на индискиот милијардер Анант Амбани

еспресо

(Видео) Карлеуша му соопшти на светот кога Кристијано Роналдо оди во пензија

Еспресо

Марија Шерифовиќ му се обрати на жирито по победата на Теја Дора: Ви благодарам што никој не гледаше во ничии хартии

Еспресо

Прво огласување на Бресквица по загубата: „Ви се јавувам дури сега…“

еспресо

(Видео) Има што да се види: На Северина ѝ пукнаа панталоните среде настап

Еспресо
Се вчитува....