12.8 C
Скопје
20:14 - 3 март, 2024

„Мир Божји…“: Се огласи Северина откако извика „Не ја давајте Црна Гора“

Хрватската пејачка Северина за новогодишната ноќ настапуваше во Котор, Црна Гора, каде со една реченица успеа да направи скандал. Пејачката ги изведе своите најголеми хитови, а на полноќ ја отпеа познатата песна „Иванова корита“.

Таа на крајот од концертот ѝ ја честиташе Новата година на публиката и извика: „И не ја давајте Црна Гора!“, предизвикувајќи лавина коментари и критики на социјалните мрежи.

Сега пејачката за хрватските медиуми проговори за новогодишната порака, која предизвика бура кај Србите.

– Мир Божји, Христос се роди… И деца, заштитете ја Србија од омраза и насилство – изјави кратко пејачката.

Инаку, откако Северина ја испеа „Иванова корита“, која во оригинал ја изведува српската пејачка Мерима Његомир, ѝ се обрати Љубица Његомир, ќерката на покојната ѕвезда на народната музика.

– Таа ја пее песната на мајка ми, српска пејачка, компонирана од Србин“ – изјавила кратко и јасно Љубица Његомир на социјалната мрежа Икс, поранешен Твитер.

Слични објави

(Фото) Ријана, 2.500 јадења и кодекс на облекување на девет страници: Што се знае за свадбата на индискиот милијардер Анант Амбани

еспресо

(Видео) Карлеуша му соопшти на светот кога Кристијано Роналдо оди во пензија

Еспресо

Марија Шерифовиќ му се обрати на жирито по победата на Теја Дора: Ви благодарам што никој не гледаше во ничии хартии

Еспресо

Прво огласување на Бресквица по загубата: „Ви се јавувам дури сега…“

еспресо

(Видео) Има што да се види: На Северина ѝ пукнаа панталоните среде настап

Еспресо

Достоинствено: Како Бресквица го прифати поразот на Беовизија

еспресо
Се вчитува....