25.8 C
Скопје
00:15 - 30 јуни, 2022

(ГАЛЕРИЈА) ДВОР КОЈ ОСТАВА БЕЗ ЗДИВ: Слободанка Стојановска има златни раце и расцветана душа

Слободанка Стојановска има двор од кој застанува здивот. Дворот се наоѓа во Маџари, а се простира на околу 500 квадратни метри. 

Вредната Слободанка претежно сама се грижи за оваа неверојатна убавина од разновидни цвеќиња.

– На балконите доминираат питунии-сурфинија, но имам и розички, грчки емпатии, лалиња за време на нивната сезона, хризантеми, кампанула и многу други, вели Слободанка.

Таа „им зборува“, односно ги негува цвеќињата по час до два во денот. Но, вели дека косењето на тревата и кроењето одзема повеќе време, околу три часа.

– За да почнеме да одгледуваме некое растение или некое цвеќе потребно е тоа да го правиме со љубов. Доколку не сме спремни да посветиме доволно внимание, љубов и време на секое растение не треба ни да го започнеме, нè советува оваа жена со златни раце и додава:

За да почнe некој да одгледува цвеќиња тоа треба да го прави со љубов, но секако дека треба да им посвети време и внимание. Треба да псе почне од цвеќиња што се поиздржливи на сонце.

Ја прашуваме, кое цвеќе ѝ е најдраго.

– Сите подеднакво ги сакам, и за сите подеднакво се грижам, ни одговара таа.

А што е со зимската сезона?

-Оние што не можат да ја издржат зимата надвор ги ставам во затворена просторија со светлина, додека другите што можат да ја издржат зимата остануваат надвор.

Секоја чест, Слободанка!

Инаку, Слободанка Стојановска е членка на Фејзбук групата …ДВОРЧЕТО…

ФОТО – ПРИВАТНА АРХИВА

Слични објави

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо

Шведска Ангела Меркел со енергија на булдожер: Која е Магдалена Андерсон, премиерка на Шведска 

Ј.К.Д
Се вчитува....