13.8 C
Скопје
03:19 - 28 септември, 2023

(Видео) „All Too Well“ е „ремек дело“ – Тејлор Свифт инспирација и за професорите и за студентите во Белгија

Универзитетот во белгискиот град Гент ги вклучи стиховите на песните на популарната пејачка Тејлор Свифт во своето академско портфолио, кое ја проучува англиската литература, под името „Литература (Верзијата на Тејлор)“.

Курсот ќе служи за анализа, врз основа на песните на Тејлор Свифт, стилските уреди и темите што писателите ги користеле со векови, имајќи на ум дека, како што велат креаторите на курсот, „нејзината работа е често инспирирана од класиците на англиската литература и ги допира теми кои се појавуваат и во „Ромео и Јулија“, „Џејн Ер“, па дури и во „Алиса во земјата на чудата““.

Британската професорка Ели МекКоусланд, која ќе го предава курсот, се надева дека овој пристап ќе ги инспирира младите студенти да ги истражат пионерите на литературата кои ја обликувале во периодот помеѓу 900 и 1900 година.

„Сакам да им покажам на моите студенти колку може да биде забавна историската англиска литература“, изјави таа за белгискиот Het Laatste Nieuwss.

Професорката објаснува дека Тејлор Свифт „намерно си поигрува со нејзиниот имиџ, нешто што го прават неколку големи автори во нејзината работа“ и наведува дека е вешта во „извртување на клишеа“.

„Во литературата го нарекуваме „хоризонт на очекување““, рече таа.

Професорката, инаку љубителка на Тејлор Свифт, понатаму објаснува сека „икако врз основа на насловите може да се чини дека песната ‘White Horse’ зборува за љубезноста, Свифт со неа ни кажува како да се ослободите од тоа очекување и на крајот ја критикува темата“.

Професорката вели и дека нејзината омилена песна, десетминутната „All Too Well“ е „ремек дело“.

Слични објави

(Фото) Џулија Робертс жената која освојува со насмевка се појави на ревија на Гучи во Милано

еспресо

Тајчи откри дека била жртва на сексуална злоупотреба: „Мислев дека тајната ќе ја однесам во гроб“

Еспресо

(Видео) Елена Велевска облече преубава венчаница, кој е младоженецот?

еспресо

Стресен е животот во Белата куќа, кучето на Бајден повторно искасало агент на тајната служба

еспресо

(Фото) Ана Ивановиќ влегува во славното друштво на тенисот, кариерата ја заврши пред седум години

еспресо

Филм за турнејата на Тејлор Свифт набргу ќе пристигне во кината во 100 земји

Еспресо
Се вчитува....