23.8 C
Скопје
04:46 - 23 јуни, 2024

Почина глумецот од „Луд, збунет, нормален“: Харис Бурина беше вистинска актерска ѕвезда

Во Кантоналната болница во Зеница на 61-годишна возраст почина Харис Бурина, истакнат актер од Босна и Херцеговина. Бурина беше познат по неговите улоги во филмови, на телевизија и во театар.

Претходно му беше дијагностициран рак.

Роден на 2 февруари 1963 година во Зеница, Бурина ја започна својата кариера откако се запиша на Академијата за изведувачки уметности во Сараево. Веќе за време на студиите се истакна со својот талент, остварувајќи забележителни улоги во театарот и филмот.

Помина неколку години во Франција, каде го основа театарот „Ла Фенетре“ и ја создаде претставата „Птици од Сараево“.

По враќањето во Босна и Херцеговина, Бурина ја продолжи својата работа во филмот, телевизијата и театарот. Се истакнаа неговите улоги во филмовите „Go West“ во режија на Ахмед Имамовиќ и „Нафака“ во режија на Јасмин Дураковиќ, како и во популарната телевизиска серија „Луд, збунет, нормален“.

Бурина беше сакан и почитуван од публиката и неговите колеги и ќе остане запаметен по неговите извонредни актерски достигнувања. Неговата смрт остава празнина во Босна и Херцеговина, но и на блакнаската уметничка сцена која тешко ќе се компензира.

Слични објави

Данијела Мартиновиќ ги предупреди своите следбеници: Ова е лажен профил, испраќа лажни пораки

Еспресо

(Видео) Ана Николиќ му запеа на дечкото: Сегашната те буди, вели поранешната ти стигна

Еспресо

Бен Афлек конечно откри зошто е секогаш лут и безволeн на фотографиите: „Луѓето проектираат нешто на мене што јас воопшто не го чувствувам“

еспресо

(Фото) Сања Маринковиќ е „авион“ во шестата деценија: Во бикини на Ибица

еспресо

Уште една екс-девојка му помага на Бен Афлек да го преброди разводот со Џеј Ло: Таа е Гвинет Палтроу!

еспресо

(Фото) Дали е ова најзгодната Србинка? Се соблече сопругата на Огњен Амиџиќ, го покажа телото три месеци по породувањето

Еспресо
Се вчитува....