14.8 C
Скопје
02:43 - 28 септември, 2023

Легендарните „Дајр стрејтс“ се простија од својот гитарист – од продавач на гитари Џек Сони стана врвен музичар

Гитаристот на британскиот рок бенд Dire Straits, Џек Сони, почина на 68-годишна возраст, објавија британските медиуми.

Веста за смртта на музичарот ја објави бендот Dire Straits на социјалните мрежи, но не ја прецизираа причината за неговата смрт.

Но, пред два дена на социјалните мрежи се појавија гласини дека Џек Сони има сериозни здравствени проблеми.

„Џек Сони нема да може да учествува на нашите следни концерти поради здравствени проблеми. Оздрави брзо Џек, те чекаме. Со љубов, семејството DSL“, напишаа на социјалните мрежи поранешните членови на бендот Dire Straits.

Сони, роден во американската држава Пенсилванија, работеше во познатата њујоршка продавница за гитари „Rudi’s Music Stop“ во 1970-тите. Токму на тоа место ги запознал ко-основачите на бендот Dire Straits, Дејвид и Марк Нопфлер, пишува Daily Mail.

Сони беше познат како „втор гитарист“ за време на еден од најпознатите периоди во кариерата на Dire Straits, за време на петтиот студиски албум „Brothers in Arms“, кој беше објавен во 1985 година.

Сони настапи и на еден од најголемите хуманитарни концерти во музичката историја – Live Aid на Вембли.

По напуштањето на Dire Straits, тој продолжил повремено да свири за различни бендови, а откако станал татко, се посветил на семејството.

Слични објави

(Фото) Џулија Робертс жената која освојува со насмевка се појави на ревија на Гучи во Милано

еспресо

Тајчи откри дека била жртва на сексуална злоупотреба: „Мислев дека тајната ќе ја однесам во гроб“

Еспресо

(Видео) Елена Велевска облече преубава венчаница, кој е младоженецот?

еспресо

Стресен е животот во Белата куќа, кучето на Бајден повторно искасало агент на тајната служба

еспресо

(Фото) Ана Ивановиќ влегува во славното друштво на тенисот, кариерата ја заврши пред седум години

еспресо

Филм за турнејата на Тејлор Свифт набргу ќе пристигне во кината во 100 земји

Еспресо
Се вчитува....