Кина откри коронавирус во смрзнати производи на пазар во Пекинг: Залихите отстранети, фрижидерите дезинфицирани

Најголемиот кинески пазар на прехранбени производи, „Синфади“ во Пекинг, прекина со продажба и складирање на разладено и смрзнато месо и морска храна, поради новооткриените случаи на коронавирус поврзани со овој вид храна.

Британските медиуми, повикувајќи се на кинески портали, пренесуваат дека на пазарот „Синфади“ ги отстрани производите, дезинфицира над 100 фрижидери и ја исклучи електричната енергија во нив.

Раководството на пазарот наведува дека ќе спроведува дневни прегледи во магацините и ладилниците за овошје и зеленчук.

Одлуката е донесена откако неколку работници кои ракувале со замрзнати производи во градовите Кингдао и Тијанџин се заразиле со коронавирусот, иако во Пекинг досега немало локална трансмисија на вирусот.

Кина го засили тестирањето на замрзна храна, откако во неколку наврати беше откриено дека коронавирусот се наоѓа во производите и во нивната амбалажа, што резултира со масовно тестирање на храната и персоналот.

Слични објави

Српската блогерка позира топлес, а траги од бикини некаде нема: Дали е ова нејзината најжешка фотка ова лето? (ФОТО)

Васко Спасоски

Жбогар: Најголемо разочарување за мене беше вмешаноста на Катица Јанева во „Рекет“

Слободен Печат

Адеми: Ахмети во Хаг – дали се симнува ореолот на командант и владин партнер?

ФОТО: Лила Филиповска на ручек во скопската ЗОО и тоа погледнете со кого!

Васко Спасоски

Брајант ја прегрнувал својата ќерка во последните секунди од нивниот живот

Слободен Печат

ФОТО | Откако ја откопа својата мачка и ја зготви, пејачката сега призна дека во домот има и череп од 6-годишно девојче

Еспресо

Остави Коментар

4 + 7 =

Слични објави

Џафери: Парламентот би можел да се распушти најдоцна до 16 февруари

Слободен Печат

Децата нема да учат до 31 август, туку до 10 јуни

Слободен Печат

Проверете ги сметките: Стартуваше исплатата за второто тримесечје од МојДДВ

Слободен Печат

Како да го комбинирате црвениот празничен џемпер, а притоа да изгледате заводливо!

Еспресо

СДСМ ветува полн телефон документи и полн паричник

Слободен Печат

Граѓаните бараат познат и скап адвокат, бегаат од државна бесплатна помош

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian